Organizator

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina Ołowianka 1 80-614 Gdańsk

Dane kontaktowe

ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

Piątek 24 stycznia 2020 19:00
2020-01-24T19:00:00+0100
Zmierzch , noc i marzenia
Zmierzch , noc i marzenia Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
2020-01-24 , godz. 19:00 (Piątek) Gdańsk Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Opis wydarzenia:

Od intymnego dzieła Wagnera do bardzo osobistych pieśni Straussa - bardzo ciekawy program ukazujący rozwój niemieckiego romantyzmu przedstawia szef gdańskich filharmoników George Tchitchinadze. Na początku nietypowy w twórczości Richarda Wagnera poemat symfoniczny Idylla Zygfryda napisany jako prezent urodzinowy dla żony – Cosimy. Niezwykle nastrojowy utwór napisany w pierwotnej wersji na kameralny zespół miał początkowo być przeznaczony wyłącznie do „domowego” użytku. Dopiero później Wagner zdecydował się na opublikowanie dzieła. Wtedy też dokonał zmiany instrumentacji – obecnie na ogół wykonuje się to dzieło w wersji na pełną orkiestrę symfoniczną.
 
Dużo bardziej znane są dwa fragmenty symfoniczne: Śmierć Zygfryda i Marsz Żałobny ze Zmierzchu bogów, stanowiącego ostatnie ogniwo Tetralogii – dzieła życia Wagnera, które zostało ukończone w 1876.
 
O ile Wagner reprezentuje już późną fazę niemieckiego romantyzmu, pieśni Schuberta stanowią jego pierwszą manifestację. Małgorzata przy kołowrotku napisana przez 17-letniego kompozytora jest uważana za symboliczny początek romantyzmu w muzyce. Schubert pisał swoje pieśni na głos z fortepianem – tym razem jednak usłyszymy trzy pieśni Schuberta w opracowaniach orkiestrowych dokonanych przez wybitnych twórców takich jak Max Reger i Benjamin Britten. Tak jak pieśni Schuberta otwierają epokę romantyzmu, tak Cztery ostatnie pieśni Straussa stanowią jej symboliczne zamknięcie. Napisane na sopran z orkiestrą w 1948, rok przed śmiercią kompozytora, są jakby podsumowaniem jego życia. Strauss, który zaczynał jako modernista, a pod koniec życia znalazł się poza nurtem aktualnych prądów muzycznych. Nie zmienia to faktu, że jego Cztery ostatnie pieśni są dziełem wyjątkowej piękności i dojrzałości. 85-letni żegna się tu z życiem sięgając do ulubionych poezji Hessego i Eichendorffa, i cytując w ostatnich taktach dzieła swój poemat symfoniczny Śmierć i wyzwolenie.
 
Orkiestra Symfoniczna PFBGeorge Tchitchinadze - dyrygentThora Einarsdottir - sopran
 
Program:Ryszard Wagner - Poemat symfoniczny Idylla Zygfryda WWV 103 [20’]Franz Schubert - Trzy pieśni na sopran i orkiestrę: Nocne marzenia D. 827 (oprac. na orkiestrę Max Reger), Pstrąg D. 550, (oprac. na orkiestrę Benjamin Britten), Małgorzata przy kołowrotku D. 118 (oprac. na orkiestrę Max Reger) [9’]Przerwa [20’]Ryszard Wagner - Śmierć Zygfryda i Marsz Żałobny z opery Zmierzch bogów [12’]Ryszard Strauss - Cztery ostatnie pieśni na sopran i orkiestrę TrV 296 [25’]
 
Inne wydarzenia
Bilety na: Warsztaty Muzyczne - Mikołaj i Śnieżynka  w filharmonii
Koncert
Warsztaty Muzyczne - Mikołaj i Śnieżyn...
Gdańsk - 07 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Mikołajkowa Symfonika Familijna
Koncert
Mikołajkowa Symfonika Familijna
Toruń - 07 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Queen Symfonicznie
Koncert
Queen Symfonicznie
Gdańsk - 07 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Kwiat Jabłoni - koncert akustyczny
Koncert
Kwiat Jabłoni - koncert akustyczny
Poznań - 07 grudnia 2019 INFO
Bilety na: KUBA BADACH tribute to Andrzej Zaucha
Koncert
KUBA BADACH tribute to Andrzej Zaucha
Suchy Las - 07 grudnia 2019 INFO
Bilety na: QUEEN SYMFONICZNIE
Koncert
QUEEN SYMFONICZNIE
Gdańsk - 07 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Wędrówki po pięciolinii
Koncert
Wędrówki po pięciolinii
Płock - 08 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Poranny koncert dla dzieci 8.12.2019 g.11:00
Koncert
Poranny koncert dla dzieci 8.12.2019 g...
Warszawa - 08 grudnia 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.