Teatr D.O.M. w Łodzi

Data budowy: 1835
Pojemność 
375 miejsc


Siedziba Teatru D.O.M. mieści się w najstarszej kamienicy w Łodzi. Neoklasycystyczny budynek z 1835 roku został wzniesiony z inicjatywy pierwszego właściciela, tkacza Bogumiła Gottlieba Beera. Następnie w budynku funkcjonowała ewangelicko-katolicka szkoła. W 1910 roku w gmachu mieściła się siedziba niemieckiego Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Na jego potrzeby do obiektu dobudowano salę koncertową.

Obiekt przetrwał II wojnę światową i już w 1945 roku w jego wnętrzach spektakle wystawiał Teatr Muzyczny „Lutnia”. Następnie działało w nim kino, a w latach 80. przez krótki czas koncertowała Filharmonia Łódzka. W XXI wieku, tradycje artystyczne w gmachu kontynuował Teatr Rozrywkowy „Lutnia”, który funkcjonował w budynku do 2016 roku. W tym samym czasie swoją działalność w kamienicy Gottlieba zaingurował Teatr DOM.
W programie teatru można znaleźć poważne dramaty, lekkie komedie oraz spektakle skierowane do najmłodszych. Teatr jest również miejscem organizacji koncertów, spotkań i warsztatów. Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków. W latach 2013-2017 przeszedł gruntowną modernizację w ramach programu „MIA100 Kamienic”. Koszt przeprowadzonych prac wyniósł około 10 mln zł. 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.