Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

Data budowy: 1938 r.
Pojemność
Scena Duża: 500 miejsc
Sala Kameralna: 100 miejsc


Gmach Teatru Miejskiego w Białymstoku został oddany do użytku w 1938 roku. Jednak ustalenie daty jego otwarcia jest problematyczne. W inauguracji miał uczestniczyć marszałek Edward Rydz-Śmigły. Przez zawirowania historyczne nigdy do tego nie doszło. W 1940 roku Białystok został włączony do ZSRR, a teatr upaństwowiono i przekształcono w Państwowy Teatr Polski Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Aleksander Węgierko, razem z aktorami emigrującymi z okupowanej Warszawy stworzyli pierwszy zespół aktorski, który na stałe występował w gmachu.

Początkowo, przed wojną, placówka miała nosić imię Józefa Piłsudskiego i upamiętać jego wkład w odzyskanie niepodległości. W czasach komunistycznych pomysł upadł, a miejsce funkcjonowało jako Teatr im. Aleksandra Węgierki. W 2006 roku miejscowi politycy zainicjowali powrót do początkowego pomysłu i nadanie patronatu marszałkowi. Doszło do tego w sezonie 2006/2007, jednak po krótkim czasie zmiana została wycofana.

Zabytkowy gmach białostockiego Teatru Dramatycznego, wybudowany według projektu Jarosława Gerycza, reprezentuje styl modernistyczny. W 1944 roku budynek spłonął, a w 1948 został odbudowany. Projekt wnętrz wykonali wówczas Tadeusz Bołoz i Józef Gniatkowski. Gmach usytuowany jest w parku Księcia J. Poniatowskiego. 
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.