Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie

Data budowy: lata 30. XX wieku, kolejny etap 1974-76 r.
Pojemność: 4,5 tys. miejsc


Budynek amfiteatru mieści się na brzegu Jeziora Rusałka w zachodniej części Parku Kasprowicza, nieopodal Rzeźby Ogniste Ptaki, autorstwa Władysława Hasiora.  Położenie obiektu ma uzasadnienie w naturalnej rzeźbie terenu. W latach 30. ubiegłego wieku Szczecinianie zaczęli spotykać się w Parku, by oglądać widowiska na drewnianej scenie. Pobliski pagórek wyposażany w drewniane ławki służył za widownię. W 1974 roku, została podjęta decyzja o gruntownej przebudowie obiektu. 

Modernizację przeprowadzono zgodnie z projektem architekta Zbigniewa Abrahamowicza. Inspiracją twórcy był powstały kilka lat wcześniej, najwyższy na świecie łuk – Gateway Arch w Saint Luis zaprojektowany przez fińskiego architekta Eero Saarinena. Plany budowy amfiteatru wzbudziły kontrowersje ze względu na wysoki koszt przedsięwzięcia w czasach kryzysu. Budowę ukończono w 1976 r. Pracowali przy niej skazańcy z pobliskich więzień oraz żołnierze. 

W 2000 roku ukończono generalny remont widowni, dachu i pomieszczeń pod sceną. Współcześnie modernizacja obiektu jest kontynuowana. W 2015 roku w konkursie wyłoniono projekt całościowego remontu. Postanowiono zrealizować plany studia Flanagan Lawrence z Londynu. W dzisiejszych czasach w Teatrze Letnim odbywa się wiele różnego typu wydarzeń – od popularnych koncertów, po kameralne spotkania. Zaplecze w wysokim standardzie i bardzo dobra akustyka zapewniają doskonałe warunki do realizowania projektów na najwyższym artystycznym poziomie.
 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.