Teatr Ludowy – Scena pod Ratuszem w Krakowie

Data budowy: początek XV w.
Pojemność: 92 miejsca


Wieża Ratuszowa jest jedyną zachowaną konstrukcją, która była częścią zabudowań Ratusza w Krakowie. W 1817 r. postanowiono rozebrać spichlerz przylegający do ratusza. Podczas przeprowadzanej dekonstrukcji naruszono ściany samego budynku głównego. Konieczne było rozebranie całej konstrukcji. Z kompleksu budynków ocalała jedynie 70-metrowa wieża w stylu gotyckim. Jej powstanie datuje się na XV wiek, a za budowę odpowiadał kamieniarz Jan z Torunia. 
Po bokach schodów prowadzących do wieży, znajdują się dwa lwy, które pochodzą z zespołu pałacowo-parkowego w Pławowicach. Wejście zdobią herb Krakowa i godło Polski. Na parterze znajdują się unikalne gmerki (sygnatury rodzinne) z XV wieku. Na szczyt wieży prowadzi wąska klatka schodowa ze 110 stopniami.
Na krakowskim rynku zachowały się także obszerne piwnice. W przeszłości w podziemiach działała piwiarnia „Piwnica Świdnicka” oraz więzienie. Podziemia odgruzowano w latach 60. Następnie funkcjonowała w nich kawiarnia i Teatr Satyry „Maszkaron”. Po remoncie, który został przeprowadzony w latach 1997-1998, piwnice przekazano krakowskiemu Teatrowi Ludowemu.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.