Teatr Mały Tychy

Data budowy: 1965 r.
Pojemność
Sala Teatralna: 426 miejsc
Sala Projekcyjna: 100 miejsc


Gmach Teatru Małego w Tychach powstał w 1965 r. jako dom kultury przy Kopalni Węgla Kamiennego „Ziemowit”. Następnie obiekt spełniał tę samą funkcję wobec Fabryki Samochodów Małolitrażowych. W roku 1991 budynek przeszedł na własność miasta Tychy. Po zakończeniu remontu, w 1994 roku, w obiekcie znajdował się Miejski Ośrodek Kultury. Od początku 2000 r. instytucja ta jest samorządową instytucją kultury, finansowaną przez Urząd Miasta Tychy.
Socrealistyczny budynek od zabytkowego rynku i fontanny z wydrami, dzieli tylko mały skwer i przepływający przez niego potok Tyski. Po drugiej stronie placu, naprzeciwko teatru, mieści się Kościół św. Marii Magdaleny.
Teatr nie ma stałego zespołu aktorskiego i działa jako teatr impresyjny. Repertuar jest dostosowywany do gustów i zainteresowań mieszkańców. Szeroki zakres propozycji artystycznych zawiera m.in. koncerty, spektakle teatralne, operowe, operetkowe, taneczne i kabaretowe. W budynku znajduje się także przestrzeń teatralno-konferencyjna z salą projekcyjną – Pasaż Kultury Andromeda. Odbywają się tu spotkania autorskie i performance artystyczne. Budynek jest miejscem spotkań i współpracy środowisk lokalnych. W pasażu, w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK, można zobaczyć Kolekcję Sztuki Współczesnej. W celu edukacji kulturalnej tyskich środowisk twórczych, oddano do dyspozycji Pokój Edukacji Twórczej. Przestrzeń ta pozwala na rozwijanie projektów lokalnych grup teatralnych.
W budynku cyklicznie odbywają się: Tychy Press Photo – inspirowane World Press Photo wystawa i konkurs fotografii prasowej, TopOFFFestival – festiwal teatru offowego oraz Śląska Jesień Gitarowa – festiwal muzyki gitarowej, na którym można usłyszeć recitale wykonane przez wybitnych gitarzystów z całego świata. 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.