Teatr Miejski im. Wilama Horzycy w Toruniu

Data budowy: 1904 r.
Pojemność
Scena Duża: 436 miejsc
Scena na Zapleczu: 107


Gmach Teatru Miejskiego w Toruniu, został wybudowany w 1904 r., według projektu Ferdynanda Fellnera i Hermanna Helmera. Inicjatorem budowy był toruński magistrat. Eklektyczna bryła teatru stylistycznie reprezentuje secesję i nawiązuje do architektury nowożytnej. Uroczysta inauguracja odbyła się 30 września 1904 r. Obecni na niej byli wyżsi urzędnicy pruscy, oficerowie i mieszczanie. Teatr przez 16 lat wystawiał spektakle wyłącznie w języku niemieckim.
W 1920 r. Toruń w wyniku postanowień traktatu wersalskiego znalazł się w granicach Polski. W gmachu przy Placu Teatralnym został otwarty Państwowy Teatr Narodowy. Pierwszym wystawionym spektaklem była Zemsta Aleksandra Fredry, w reżyserii Franciszka Frączkowskiego.
Teatr nosi imię Wilama Horzycy — wybitnego byłego dyrektora instytucji. Wilam Horzyca w czasie swojej działalności znacząco przyczynił się do rozwoju sztuki teatralnej w Polsce. Realizacje klasycznych sztuk Szekspira i Norwida były ważnymi wydarzeniami, które zapisały się w dziejach polskiej historii sztuki.
Teatr był wielokrotnie modernizowany. W 1995 r. obiekt wzbogacił się o zaplecze z małą sceną, a w 2003 r. zmienił się wygląd zewnętrzny. Ostatni remont generalny zakończył się w 2006 roku. Odnowiono scenę i wymieniono wyposażenie technologiczne. Zadbano także o poprawę akustyki.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.