Teatr Rozbark w Bytomiu

Data budowy: 1870 r.
Pojemność
Sala widowiskowa: 196 miejsc
Sala konferencyjna: ok. 30 miejsc


Budynek, pełniący od 2013 roku funkcję teatru, powstał w 1870 roku jako jeden z obiektów kopalni węgla kamiennego. Inicjatorem jego budowy był austriacko-niemiecki przedsiębiorca Hugo I Henckel von Donnersmarck. W gmachu regularnie wybuchały pożary. Najbardziej tragiczny miał miejsce w 1923 r., kiedy zginęło 145 górników. 
Wydobycie w Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark zostało zakończone w 2004 roku. Dziesięć lat później obiekt przekształcono w Teatr Rozbark. Od 2007 r. budynek widnieje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W 2019 roku zawalił się wysoki komin kopalni, dlatego bryła budynku nieco zmieniła kształt. 
Teatr Rozbark jest spadkobiercą tradycji założonego w 1991 r. Śląskiego Teatru Tańca. Otwarcie Rozbarku spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. Działalność została rozpoczęta w 2014 r. organizacją warsztatów i dni otwartych. Teatr oprócz regularnego wystawiania spektakli prowadzi działalność edukacyjną.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.