Teatr Scena Lubelska w Warszawie

Data budowy: lata 20. XX wieku
Pojemność: 70 miejsc


Gmach usytuowany przy ul. Lubelskiej 30/32 powstał w latach 20. ubiegłego wieku. Początkowo żelbetonowa budowla miała pełnić funkcje fabryki butów „Polus”. Jej konstrukcja wzorowana była na czeskich zakładach obuwniczych „Bata”. Ze względu na problemy finansowe przedsięwzięcie nie powiodło się, a budynek w 1930 r. przejął urząd miasta Warszawy. W obiekcie urządzono schronisko dla bezdomnych. Przestronne wnętrza mieściły nawet 2 tys. osób. Obiekt częściowo ucierpiał, podczas bombardowania, w czasie II wojny światowej. W 1945 roku zachowana część kamienicy została przekształcona na kąpielisko. W latach 90. w budynku ponownie ruszyła produkcja – tym razem odzieży. W 2004 Caritas prowadził w obiekcie, największą jadłodajnię dla bezdomnych w Warszawie.
Od 2005 roku w kamienicy na III piętrze mieści się siedziba Teatru Sceny Lubelskiej 30/32. Jej założycielem jest Dariusz Kunowski, który wyreżyserował wiele spektakli wystawionych przez Scenę. W programie artystycznym instytucji, znajdują się m.in. musicale, dramaty realistyczne oraz spektakle lalkowe. Ponadto w budynku działa wiele pracowni artystycznych i kilka teatrów alternatywnych.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.