Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – Duża Scena

Data budowy: 1907 r. 
Pojemność
Duża Scena: 444


Gmach Teatru Śląskiego na katowickim rynku, został wybudowany w 1907 roku. Neoklasycystyczna bryła powstała według projektu niemieckiego architekta Karla Moritza. Teatr miał krzewić niemiecką kulturę, co podkreślało umieszczone na fasadzie motto – Deutschem Wort - deutscher Art., czyli Niemieckiemu słowu, niemieckiej sztuce. Podczas inauguracji wystawiono sztukę Wilhelm Tell autorstwa Fridricha Schillera i zadeklarowano, że w teatrze nigdy nie padną polskie słowa. 
Historia w niedługim czasie zweryfikowała to twierdzenie i już w 1922 roku w gmachu działalność rozpoczął Teatr Polski. W budynku jednocześnie działali artyści niemieccy. W 1936 roku patronem teatru został Stanisław Wyspiański. W czasie II wojny światowej teatr wrócił do repertuaru niemieckiego. Po tym okresie w gmachu zatrudnienie znalazło wielu pracowników lwowskiego Teatru Dramatycznego. Przez lata z Teatrem Śląskim związanych było wielu wybitnych, sławnych aktorów, reżyserów, scenografów i kompozytorów, m.in. Krystyna Feldman, Irena Kwiatkowska, Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek, Tadeusz Kantor, Kazimierz Kutz, Franciszek Starowieyski i Wojciech Kilar. Na katowickiej scenie występowali też znani aktorzy współcześni – Marek Kondrat i Krzysztof Kolberger.
Oprócz głównej sceny na rynku, Teatr dysponuje także Sceną w Malarni przy ul. Teatralnej 2a (95 miejsc), Sceną w Galerii w centrum handlowym przy ul. 3 Maja nr 30 (200 miejsc) oraz Sceną Kameralną w byłej loży masońskiej (88 miejsc).
Dziś Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach to największa dramatyczna scena teatralna na Górnym Śląsku. W programie teatru znajdują się wybitne dramaty polskie i światowe.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.