Teatr Syrena w Warszawie

Data budowy: ok. 1880 r.
Pojemność
301 miejsc


Siedziba teatru Syrena mieści się w centrum Warszawy, w zmodernizowanej kamienicy o ponad 100-letniej historii. Budynek ten powstał w 1880 roku przy ulicy Litewskiej i pełnił funkcje krytej szkoły jazdy konnej. Sześciokondygnacyjna kamienica prezentuje secesyjny styl architektoniczny, a jej pierwotne przeznaczenie przypomina rzeźba głowy konia, która znajduje się ponad jednym z wejść.
Ujeżdżalnie z czasem przemieniono na scenę, a w pomieszczeniach stajennych urządzono pracownie teatralne. Przebudowę ukończono w 1948 roku. W tym czasie w obiekcie rozpoczęli przybyli z Łodzi aktorzy Teatru Syrena.
Dla Teatru Syrena pisali twórcy tak wybitni jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Konstanty Ildefons Gałczyński. Tutaj debiutowali Sławomir Mrożek i Stanisław Tym. Od początku Teatr Syrena prowadził dwie linie repertuarowe. Z jednej strony widowiska o charakterze kabaretu satyryczno-rewiowego, a z drugiej – klasyczne i współczesne komedie muzyczne oraz farsy autorów polskich i obcych.
Obecnie Syrena jest nowoczesnym teatrem muzycznym, nastawionym na szeroką publiczność, a jej repertuar opiera się przede wszystkim na musicalach.
Teatr stara się w oparciu o światowy dorobek nurtu, ale też tradycję własną i miasta Warszawy, budować żywy, nowoczesny i zaangażowany społecznie teatr muzyczny. 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.