Teatr Współczesny w Warszawie

Data budowy: I. połowa XX w.
Pojemność
Duża Scena: 273 miejsc na parterze i 58 na balkonie
Barak: 58 miejsc


Gmach przy ulicy Marszałkowskiej 13 został wybudowany w pierwszej połowie XX wieku jako dom parafialny przy Kościele Najświętszego Zbawiciela. Jego projektantem był architekt Konstanty Jakimowicz. Budynek, w odróżnieniu od Kościoła Zbawiciela, przetrwał II wojnę światową bez poważnych zniszczeń i od 1949 r. mieści się tu Teatr Współczesny. Jednym z inicjatorów jego powstania był zasłużony dla polskiej kultury powojennej reżyser teatralny – Erwin Axer. 
Mimo politycznego skierowania Polski ku wschodowi, teatr skupiał się na zapewnieniu widzom kontaktu z kulturą zachodu. Duża część repertuaru była bliska dramatom współczesnym, co tłumaczy nazwę instytucji. Na scenie przy ul. Mokotowskiej grało wielu wybitnych aktorów, m.in. Tadeusz Łomnicki, Barbara Ludwiżanka oraz Tadeusz Fijewski.
Teatr oferuję szeroki wybór repertuaru. W programie znajdują się zarówno współczesne dramaty, farsy jak i wybitne dzieła klasyczne.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.