Organizator

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie

Dane kontaktowe

Goplańska 42
02-954 Warszawa

Sobota 12 stycznia 2019 18:00
2019-01-12T18:00:00+0100
,,Tango ze Sławą Przybylską''
,,Tango ze Sławą Przybylską'' Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
2019-01-12 , godz. 18:00 (Sobota) Warszawa Bielańska Scena Kameralna
INFO

Opis wydarzenia:

„Tango ze Sławą Przybylską” – na Bielańśkiej Scenie Kameralnej zabrzmią przedwojenne warszawskie tanga w nowych aranżacjach
 
12 stycznia o godzinie 18, zapraszamy na wzruszający i pełen emocji koncert Olgi Avigail oraz zespołu Tango Attack z gościnnym udziałem wyjątkowej osobowości polskiej sceny muzycznej – Sławy Przybylskiej. W programie wieczoru polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy, ale także klasyczne tanga argentyńskie we wspołczesnych tłumaczeniach Piotra Flatau. Utwory zabrzmią po polsku, hiszpańsku i w jidisz.
 
Warszawa stolicą tanga
 
Twórcy i wykonawcy koncertu na Bielańskiej Scenie Kameralnej przypomną słuchaczom barwny świat Warszawy lat 30-tych, miasta, które stało w tamtym czasie europejską stolicą tanga. W świecie licznych warszawskich teatrów rewiowych i muzycznych, kawiarni literackich i sal koncertowych królowało tango, które swą siłę i wyjątkowość czerpało z połączenia pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Niewielu z nas pamięta, że większość przedwojennych polskich tang napisali polscy twórcy żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu mogła zachodzić zupełnie wyjątkowa wymiana między polską kulturą popularną i jej odpowiednikiem w języku jidisz. A temu twórczemu współistnieniu sprzyjała artystyczna atmosfera przedwojennej Warszawy.
Podczas koncertu usłyszymy nowe aranżacje tang, które zagra tradycyjny skład argentyński z kultowym bandoneonem, na którym zagra Grzegorz Bożewicz. Aranżacje utrzymują delikatną równowagę  współczesnym brzmieniem, a unikalnym stylem tanga.
 
Wybitne wokalistki
 
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej zabrzmią dwa intrugujące i przyciągające uwagę słuchaczy głosy: Sławy Przybylskiej oraz Olgi Avigail.
 
Twórczość Sławy Przybylskiej towarzyszy wielu z nas od dawna. Artystka zadebiutowała jako solistka w latach 50-tych w Studenckim Teatrze Satyryków, popularnym STS-sie. Jej poruszające i niezapomniane wykonania takich utworów jak Pamiętasz była jesień” w filmie „Pożegnania”  Hasa, „Czerwone maki na Monte Cassino”  w „Popiele i diamencie”  Andrzeja Wajdy, czy występ w "Zezowatym szczęściu”  Andrzeja Munka, w którym zaśpiewała utwór „Kriegsgefangenenpost”  okazały się czymś więcej, niż jedynie perfekcyjnym wykonaniem  utworu muzycznego i przeszły do historii polskiego filmu. Sława Przybylska od lat wykonuje też piosenki w języku jidisz.
 
Olga Avigail to utalentowana pieśniarka i akordeonistka, której frapujący głos zostaje w pamięci słuchaczy na długo. Artystka specjalizuje się w muzyce żydowskiej i od lat inicjuje projekty międzykulturowe z udziałem twórców z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie występowała na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, USA, Kanadzie i Izraelu.
 
Zespół Tango Attack
 
Artystką będzie towarzyszył zespół Tango Attack, który tworzą Hadrian Tabęcki (fortepian), Piotr Malicki (gitara) oraz Grzegorz Bożewicz (bandoneon).
 
Hadrian Tabęcki jest kompozytorem, aranżerem i pianistą. W swoim dorobku kompozytora ma muzykę do filmów (m.in.:„Lejdis” w reż. Tomasza Koneckiego), przedstawień teatralnych (dla Yidishpil Tel Aviv czy Teatru Żydowskiego w Warszawie). W jego twórczości ważne miejsce zajmują także kompozycje muzyki do wierszy i tekstów Wojciecha Młynarskiego , Wisławy Szymborskiej, ks.J. Twardowskiego i innych. Jest twórcą oratorium „Kantata-Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu i innych. Jako pianista współtworzy zespół Tangata Quintet, który specjalizuje się w interpretacjach muzycznych tanga argentyńskiego.
 
Piotr Malicki gra na gitarze klasycznej i elektrycznej. Współpracuje z różnymi muzykami i grywa głównie w kameralnych składach, wykonując różnorodną stylistycznie muzykę. Przyznaje, że kilka lat temu odnalazło go i zawładnęło nim tango. Jako pewna postawa, pewien rodzaj stanu ducha spowodowało ono, że muzyka stała się jego stylem życia, sposobem myślenia. Jako członek grupy Tangata Quintet wraz z Krzysztofem Jakowiczem wydali płytę „Tango – moja miłość”.
 
Grzegorz Bożewicz to jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce, jednocześnie akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Utalentowany i wszechstronny artysta, współtwórca i członek wielu projektów m. in. Barrio Loco, Tangodirection, Olympos. Bożewicz jest doceniany jako interpretator muzyki argentyńskiej, greckiej, irlandzkiej, francuskiej, jak również barokowej i współczesnej. Ukończył UMFC w Warszawie. Koncertuje solowo, kameralnie, ale również z towarzyszeniem orkiestr i chórów na rozmaitych scenach, w tym Opery i Filharmonii Podlaskiej, Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie.
 
Koncert odbędzie się 12 stycznia , godzina 18:00, Bielańska Scena Kameralna
Inne wydarzenia
Bilety na: OŻENEK
Spektakl
OŻENEK
Warszawa - 23 stycznia 2019 INFO
Bilety na: DOM LALKI
Spektakl
DOM LALKI
Poznań - 23 stycznia 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na:  CALINECZKA
Spektakl
CALINECZKA
Poznań - 24 stycznia 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: ZEMSTA
Teatr
ZEMSTA
Warszawa - 24 stycznia 2019 kup bilet od 43 zł
Bilety na:  CALINECZKA
Spektakl
CALINECZKA
Poznań - 24 stycznia 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na:
Spektakl
"Czerwony Kapturek" spektakl Teatru La...
Poznań - 24 stycznia 2019 INFO
Bilety na: ZEMSTA
Teatr
ZEMSTA
Warszawa - 24 stycznia 2019 kup bilet od 43 zł
Bilety na: Skrzypek na dachu
Opera
Skrzypek na dachu
Poznań - 24 stycznia 2019 INFO
Bilety na: BARON CYGAŃSKI
Operetka
BARON CYGAŃSKI
Łódź - 24 stycznia 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: FOOTLOOSE
Spektakl
FOOTLOOSE
Poznań - 24 stycznia 2019 kup bilet od 21 zł
Bilety na: Oriana Fallaci
Spektakl
Oriana Fallaci
Warszawa - 24 stycznia 2019 kup bilet od 60 zł
Bilety na: Malowany Ptak
Spektakl
Malowany Ptak
Poznań - 24 stycznia 2019 INFO
Bilety na: CENTRAL PARK WEST
Spektakl
CENTRAL PARK WEST
Warszawa - 24 stycznia 2019 INFO
Bilety na: DOM LALKI
Spektakl
DOM LALKI
Poznań - 24 stycznia 2019 kup bilet od 25 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.