Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Piątek 9 Marzec 2018 19:00
2018-03-09T19:00:00+0100
SPÓJRZ NA MNIE reż. Adam Ziajski Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego
SPÓJRZ NA MNIE reż. Adam Ziajski Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego Centrum Kultury ZAMEK
2018-03-09 , godz. 19:00 (Piątek) Poznań Sala Wielka CK Zamek

Opis wydarzenia:

SPÓJRZ NA MNIE
reż. Adam Ziajski
Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach
9.03.2018, g. 19, Sala Wielka
bilety: 30 zł (normalne)/20 zł (ulgowe)
spektakl gościnny w ramach programu Teatr Powszechny
 
Adam Ziajski postanowił zbudować swój spektakl na doświadczeniu niewidzenia. Przez kilka miesięcy przeprowadzał wywiady z osobami niedowidzącymi, ociemniałymi i niewidomymi. Spośród nich wybrał bohaterów spektaklu – reportażu teatralnego, którzy wystąpią na scenie obok aktorów Teatru Śląskiego. Spróbują przedstawić na scenie świat, którego nie da się zobaczyć.
Nasze życie skoncentrowane jest na patrzeniu. Polegamy na wzroku, ufamy mu. To on pomaga nam w zdobywaniu wiedzy, orientowaniu się w otoczeniu oraz dostrzeganiu niebezpieczeństwa. Posiada też jednak swoje negatywne aspekty. Spojrzenie może być oceniające, może uprzedmiotawiać, budować dystans. A jednak symbolem naszego świata moglibyśmy uczynić wszystkowidzące oko. Czy na pewno? 
Wśród nas żyją przecież ludzie, których postrzeganie jest zupełnie odmienne – to ludzie pozbawieni wzroku. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak żyje się w świecie, który zna się tylko ze słyszenia? Spróbujmy choć przez godzinę funkcjonować z zamkniętymi oczami, a zrozumiemy, że wszystko wygląda inaczej, niż myśleliśmy. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale tworzymy świat, w którym widzenie jest formą uprzywilejowania. Dlatego bycie niewidomym oznacza jednocześnie bycie niewidzialnym. Czas rzucić wyzwanie patrzącemu spojrzeniu i zapytać, czy mamy pewność, że nasze oczy nie są zamknięte?
Adam Ziajski – animator, aktywista, aktor i reżyser teatralny, założyciel i lider Teatru Strefa Ciszy, z którym w ciągu 20 lat zrealizował ponad 35 akcji ulicznych, happeningów, widowisk i spektakli plenerowych. Pomysłodawca, a zarazem szef artystyczny projektu Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA. Artysta związany głównie ze sceną off po raz pierwszy reżyseruje w teatrze instytucjonalnym! 
„Alina, Ania, Grzesiu, Mietek i Mikołaj. 
Stali się częścią mojej historii. Jednak to spotkanie nie zmieniło mojego widzenia świata. Przeciwnie, ono stało się jeszcze bardziej krytyczne. Bez złudzeń. Rządzą nami sprawiedliwie blichtr i powierzchowność.
Gdy zamykaliśmy się wspólnie w sali teatralnej centrum handlowego, czułem, że jesteśmy w oku cyklonu. Jednak to na zewnątrz czekała obietnica szczęścia. Baśń z tysiąca i jednej promocji... na smutki.
Za każdym razem przedzierając się przez market, przymykałem oczy, naiwnie wierząc, że odnajdę swoją prawdę. O nas, o świecie, o sobie. Patrzyłem na buty z witryny i wyobrażałem sobie ich przyszłego właściciela. Jak przemoczy je w październiku, bo żal mu na bilet do Tarnowa. Buty za 600 złotych.
Lubimy, gdy historie składają się z cyfr. Wtedy możemy je zobaczyć. Sprawiedliwie zmierzyć, ocenić. Gorzej jednak, jeśli świat, który nas otacza, zbudowany jest z ludzkiej pustki.
 – Mój właściciel nowych butów, mój bohater, chciał być taki jak jego brat. – Poczucia samotności nie zmienią żadne akcje dobroczynne ani nawet modlitwy kółek różańcowych. Samotność to stan między nami. Kim więc jest twój bohater? Czy to aby nie ty sam? A twoja historia? Masz ją komu opowiedzieć?” Adam Ziajski
scenariusz i reżyseria – Adam Ziajski
muzyka – Maciej Frycz
scenografia i kostiumy – grupa MIXER 
wizualizacje – Filip Czernow 
audiodeskrypcja – Izabela Mrochen 
asystent reżysera – Miłosz Markiewicz 
przewodniczka aktorów niewidomych – Aleksandra Fielek 
inspicjent – Anna Kandziora 
występują – Mieczysław Bąk, Bartłomiej Błaszczyński, Grzegorz Kania, Anna Machoń, Michał Piotrowski, Alina Słowik, Mikołaj Wierzbicki, Adam Ziajski
prapremiera – 23 lutego 2018, Scena w Galerii, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach
partner – Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Poznańska premiera spektaklu odbywa się w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016 roku, złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny. Partnerem prezentacji spektaklu jest Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA.
Inne wydarzenia
Bilety na: Teatranki
Warsztat
Teatranki
Poznań - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: ODLOT
Spektakl
ODLOT
Poznań - 18 Luty 2018 KUP BILET od 15 zł
Bilety na: 18.02.2018, godz. 12.00, Bajka muzyczna „Brzydki kaczorek” Michała Urbanka
Spektakl
18.02.2018, godz. 12.00, Bajka muzyczn...
Białystok - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: ODLOT
Spektakl
ODLOT
Poznań - 18 Luty 2018 KUP BILET od 15 zł
Bilety na: Teatralny spacer - Wszystko na pokaz
Warsztat
Teatralny spacer - Wszystko na pokaz
Poznań - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: Step by Step, od Portera...
Koncert
Step by Step, od Portera...
Łódź - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: OJCIEC BÓG
Spektakl
OJCIEC BÓG
Warszawa - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: Rigoletto
Opera
Rigoletto
Poznań - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: Emigranci
Spektakl
Emigranci
Warszawa - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: ZEMSTA NIETOPERZA
Operetka
ZEMSTA NIETOPERZA
Łódź - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: KOMEDIA W CIEMNO
Spektakl
KOMEDIA W CIEMNO
Leszno - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: Kordian
Spektakl
Kordian
Poznań - 18 Luty 2018 INFO
Bilety na: CASA VALENTINA
Teatr
CASA VALENTINA
Warszawa - 18 Luty 2018 KUP BILET od 77 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.