Adam Makowicz

Ur.: 18 sierpnia 1940 r., Gnojnik
Aktywność: od 1965 r.
Gatunki: jazz
Współpraca: Tomasz Stańko, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Novi Stingers, Jack DeJohnette, Al Foster, Benny Goodman, Herbie Hancock, Charlie Hadem, Earl Hines, Freddie Hubbard, Sarah Vaughan, Teddy Wilson, George Shearing, Leszek Możdżer
Wytwórnia: Jaymz Bee
Byłe zespoły: Jazz Darings

Pianista jazzowy. Urodził na Zaolziu w 1940 roku. W 1946 roku zamieszkał w Rybniku i to właśnie tam odebrał pierwszą edukację muzyczną. Okazał się szczególnie uzdolniony, dlatego uczył się intensywnie pod opieką najlepszych lokalnych nauczycieli. W wieku 15-lat, słuchając audycji radiowej „Music USA-Jazz Hour”, zainteresował się muzyką jazzową. Ta fascynacja była kluczowa dla rozwoju muzycznego Makowicza. Postawił on wszystko na jedną kartę, zrezygnował ze szkoły, przeprowadził się do Krakowa i postanowił zostać muzykiem jazzowym. W 1962 roku wspólnie z Tomaszem Stańko założył zespół „Jazz Darings”. W 1977 roku wyruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych. Do USA wrócił rok później i na stałe zamieszkał na nowojorskim Manhattanie. Występował z najwybitniejszymi jazzmanami świata, m.in. z Harbie Hancockiem, Georgiem Shearingiem, Jackiem DeJohnettem, Teddem Wilsonem. Ponadto pełnił funkcję solisty we wspólnych koncertach z wieloma orkiestrami o światowej sławie. W 2004 roku doszło do pojedynku jazzowego pomiędzy Adamem Makowiczem, a Leszkiem Możdżerem. Wydarzenie cieszyło się uznaniem melomanów i krytyków. Zapis z koncertu uzyskał status podwójnej platynowej płyty. W repertuarze Makowicza znajdują się zarówno klasyczne utwory jazzowe, interpretacje jazzowe muzyki klasycznej, jak i swobodne improwizacje.


Wydarzenia artysty
Makowicz / Możdżer / zmiana daty koncertu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach
2021-11-14, godz. 20:00 (Niedziela) Katowice Sala koncertowa NOSPR
INFO


Miejsca
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.