Andrzej Lampert

Chorzowianin. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat III Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, XV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, XV Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji oraz Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu.

Zadebiutował w 2010 roku na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Alfreda (Traviata). Jest solistą Opery Krakowskiej, gdzie debiutował jako Pinkerton (Madama Butterfly). Wykonuje tam partie Nemorina (Napój miłosny), Barinkaya (Baron Cygański), Parysa (Piękna Helena), Alfreda, Leńskiego, Walthera (Tanhäuser), Don Narciso (Turek we Włoszech), Rudolfa (Cyganeria), Ernesta (Don Pasquale) oraz Riccarda Percy (Anna Bolena). Występuje na wszystkich scenach w Polsce, m.in. w roli Nadira (Poławiacze pereł) i Romea (Romeo i Julia), a także w Operze Narodowej w Montpellier, w Stadttheater w Baden i w Operze w Grazu. Wykonuje repertuar oratoryjny oraz koncertuje w kraju i na świecie. Wziął udział w wielu nagraniach. Wielokrotnie występował w telewizji, nagrał szereg płyt.

W roku 2017 został laureatem XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Śpiewak Operowy. W 2018 roku otrzymał Nagrodę "Dziennika Teatralnego" im. Zbigniewa Grucy oraz "Złotą Maskę" za rolę Romea w spektaklu Romeo i Julia w Operze Śląskiej.


Miejsca
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.