Ania Dąbrowska

Ur.: 7 stycznia 1981 r., Chełm
Aktywność: od 2003 r.
Gatunki: pop
Współpraca: Leszek Możdżer
Wytwórnia: BMG, Jazzboy, Sony, Sony Music
 
Piosenkarka, kompozytorka, producentka. Edukację muzyczną rozpoczęła w liceum. Następnie w 2002 roku uczestniczyła w talent show stacji Polsat – „Idol”. Kolejnym krokiem w karierze wokalistki była współpraca z Krzysztofem Krawczykiem oraz Andrzejem Smolikiem. Jej debiutancki album pt. Samotność po zmierzchu ukazał się w 2004 roku, a pochodzący z niego singiel „Tego chciałam” cieszył się dużą popularnością. Do jej największych przebojów należą „Parady na zdrady”, „Z tobą nie umiem wygrać”, „Nieprawda”, „W głowie”, „Poskładaj mnie”.

Artystka początkowo była częścią zespołu 4 Pory RoQ. W 2002 zajęła 8 miejsce w znanym programie Idol. Współtworzyła chórki do kilku piosenek na płytę Krzysztofa Krawczyka „...bo marzę i śnię”. W 2003 roku ukazał się jej pierwszy singel, „I See”. Debiutancki album studyjny „Samotność po zmierzchu” wydała w 2004 roku. Za nakład ponad 40 tys. egzemplarzy debiutancka płyta uzyskała status złotej. W 2005 zdobyła nagrodę As Empiku oraz trzy Fryderyki. Dzięki wysokiej sprzedaży debiutanckiego albumu wystąpiła latem podczas festiwalu TOPtrendy. Dwie kolejne płyty okazały się jeszcze bardziej popularne. Obie pokryły się szybko platyną przekraczając 50 tys. sprzedanych egzemplarzy. Z utworem „Nigdy więcej nie tańcz ze mną” piosenkarka wystąpiła podczas Sopot Hit Festiwal. Album pt. „Ania Movie”, który ujrzał światło dzienne w kwietniu 2010 utrzymywał się przez SIEDEM tygodni na szczycie listy OLiS. Otrzymała nominację do nagród MTV Europe Music Awards 2016 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. W roku 2017 premierę miał album „The Best of”, zawierający największe przeboje w dorobku artystki oraz premierowy singiel Z Tobą nie umiem wygrać. Podczas swojej kariery nagrała single do takich filmów jak „Nigdy nie mów nigdy”, „Porady na zdrady” czy „Serce nie sługa”.  Wystąpiła w pierwszej edycji kultowego programu telewizyjnego The Voice of Poland w roli jednej z trenerek.
 


Miejsca
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.