Przodki

Przodki – Kapela gra muzykę tradycyjną ze wschodniej Wielkopolski i Ziemi sieradzkiej. Repertuar kapeli pochodzi z nagrań archiwalnych oraz bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów i śpiewaków takich jak: Jadwiga i Józef Tomczykowie, Janina Plichta, Tadeusz Kuźnik. Nazwa Przodki odwołuje się zarówno do przeszłości, do tradycji naszych przodków, jak i przodkowania, bycia – jak w tańcu – „pierwszą parą”, która na nowo, ze świeżym i współczesnym podejściem pracuje na rzecz świadomości rodzimej, lokalnej kultury. Przodki inicjują różnorodne działania przybliżające kulturę tradycyjną: potańcówki, warsztaty, kolędowanie, granie w przestrzeni miasta, praca z dziećmi. Poza aktywnościami lokalnymi, kapela gra do tańca również w innych miejscach kraju. W repertuarze Przodków znajdziemy wiwaty, polki, oberki, owijoki oraz zabawy taneczne.
 
Kapela powstała w 2013 roku z inicjatywy Macieja Filipczuka, który był jej liderem do 2016 roku. Na przestrzeni lat kapela funkcjonowała jako otwarty kolektyw muzyczny. Aktualny skład kapeli: Jarosław Cendrowski, Karolina Ociepka, Dominika Oczepa i Joanna Szaflik.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.