Kategorie

Inne

Silent Disco

Silent Disco początek

            Pomysł ten pierwszy raz pojawił się w literaturze, za sprawą japońskiej historii science-fiction Astroboy z 1967 roku zatytułowanej „The Summer of 1993„. Tytułowa postać bierze udział w imprezie, na której wszyscy noszą słuchawki.

Dwadzieścia trzy lata później koncepcja ta została wykorzystana po raz pierwszy przez eko-aktywistów. Ich plan zakładał wykorzystanie słuchawek na imprezach plenerowych, aby zminimalizować hałas oraz zakłócenia lokalnej przyrody. W 1994 roku organizatorzy Glastonbury Festival postanowili wykorzystać słuchawki i podłączyć je do stacji radiowej, a na gigantycznym ekranie wideo wyświetlić piłkarskie mecze z Mistrzostw Świata oraz muzyczne teledyski podczas przerw. Pomysł ten umożliwił udział w imprezie plenerowej, pomimo godziny policyjnej.

            W 2000 roku stacja BBC zorganizowała swój pierwszy „silent gig” – cichy koncert w Cardiff. Publiczność mogła wziąć udział w koncercie zespołu Rocketgoldstar, który był nagłośniony przez system Silent.

            Z kolei w 2002 roku artystka Meg Duguid zorganizowała imprezę taneczną w Museum of Contemporary Art Chicago, podczas której grał jeden DJ, a uczestnicy bawili się będąc wyposażeni w słuchawki. Dwa lata później powtórzono ten pomysł, ale uczesntnicy mieli do wyboru dwóch różnych DJów.

Silent Disco oficjalnie

            Od 2002 roku imprezy z wykorzystaniem słuchawek nazywano „Silent Disco„, czyli cicha dyskoteka. Za pionierów uznaje się holenderskich Djów – Nico Okkerse oraz Michael’a Minton’a.

Cicha dyskoteka dziś

            Chociaż od 1967 roku upłynęło tak wiele lat, to w Polsce Silent Disco jest nadal nieodkrytą kartą. Obecnie jest to świetna alternatywa, którą można wykorzystać na wiele sposobów: organizując koncerty, konferencje, imprezy, festiwale muzyczne, kina plenerowe, spektakle i wiele innych. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

            Dziś mamy do wyboru słuchawki z podświetleniem LED lub bez. Coraz częściej mają wbudowane trzy kanały, co umożliwia jednocześnie podłączenie do trzech źródeł dźwięku. Warto wiedzieć, że jakość dźwięku zależna jest nie tylko od jakości słuchawek i ich parametrów, ale także od wykorzystywanych plików muzycznych. Najlepsze transmitery mają zasięg nawet do 500 metrów. Co najważniejsze, uczestnik Silent ma pełną kontrolę nad tym, którego kanału słucha i w dowolnym momencie może zmienić kanał, głośność, a także wyłączyć słuchawki.

            To, co zazwyczaj jest nieznane, nieodkryte, budzi lęk, obawę, onieśmiela. Bardzo często spotykamy się z tym wśród uczestników eventów. Jednak kiedy ta bariera zostaje przełamana, uczestnikom trudno jest uwierzyć, że można się tak świetnie bawić. Formuła „Silent” pokazuje, że konwencjonalne imprezy już nie zaskakują i coraz częściej trudno jest wprawić w osłupienie uczestników czymś wyjątkowym. W przypadku cichej dyskoteki, kto odkryje i zdecyduje się rozpocząć przygodę, poczuje się, jakby balansował pomiędzy dwoma światami. Światem muzyki, nad którą ma w pełną kontrolę, a światem najlepiej znanym, w którym panuje spokój i cisza, do którego zawsze może powrócić.

Bilety na Silent Disco do nabycie w serwisie Bilety24