menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

„Wiedeński zew natury” / Haydn i Beethoven

Joseph Haydn i Ludwig van Beethoven "Wiedeński zew natury"

Program:
Joseph Haydn (1732-1809)
88 Symfonia G-dur
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
7 Symfonia A-dur

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent:
Michał Maciaszczyk

Mistrzowskie drugie części (i nie tylko)

Franz Joseph Haydn i Ludwig van Beethoven, dwa nazwiska i dwie postacie, dzisiaj powiedzielibyśmy, pomnikowe. Ale jeśli zastosować współczesną nam terminologię i przenieść się o niemal ćwierć milenium wstecz, do rok 1790, to Papa Haydn – jak nazywali go uczniowie – dla Beethovena był tym, kogo dzisiaj nazwalibyśmy… influencerem. Analizując twórczość obu kompozytorów, nie sposób uniknąć porównań i samoistnego przenikania wzajemnych wpływów. Nie inaczej jest z zestawieniem w czasie koncertu Symfonii nr 88 Haydnowskiej z VII Symfonią Ludwiga van Beethovena. Ale, cofnijmy zegar…
Historia odnotowuje kilka spotkań obu Mistrzów, w tym oczywiście okres, kiedy Ludwig pobierał nauki od Ojca Symfonii, czyli u swojego starszego kolegi po fachu, który dzięki wkładowi w ustalenie formy symfonii, klasycznego kwartetu i sonaty, zyskał miano protoplasty tych form. W roku 1790, 58-letni Haydn przyjechał do Wiednia po dekadach pracy na dworze Esterházych, co uznaje się niemal za… odzyskanie wolności, choć on sam wiódł tam dostanie, wręcz luksusowe życie (jednak z dala od kulturalnych centrów ówczesnej Europy). Ten prawdziwy, wielki oddech w jego karierze miał ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju. I to właśnie w Wiedniu do drzwi Haydna zapukał Johann Peter Salomon, skrzypek, kompozytor i impresario, by położyć mu na stole kontrakt – zaproszenie do Londynu i zamówienie cyklu symfonii. Kompozytor go przyjął. Ciekawostką jest fakt, że Haydna żegnał zmartwiony Wolfgang Amadeusz Mozart, przestrzegając go przed wyprawą z racji na brak znajomości języka angielskiego. Ten miał rozwiać obawy kolegi mówiąc: mój język rozumieją na całym świecie.
W drodze na Wyspy, Haydn zatrzymał się w Bonn, gdzie pierwszy raz spotkał Beethovena. Mówi się wręcz, że doszło wyłącznie do uściśnięcia dłoni. Ale gdy po 18 miesiącach, zwieńczonych wielkim sukcesem i wręcz nawiązaniem przyjaźni z królem Jerzym III (najdłużej panujący król Wielkiej Brytanii), Haydn ponownie odwiedził Bonn, miejscowi muzycy zaprosili go do Godesbergu (dzisiaj Bad Godesberg) gdzie ponownie spotkał się z Beethovenem. Tym razem Mistrz Ludwig zaprezentował kilka kompozycji na fortepianie i przedstawił rękopis, prawdopodobnie – jak twierdzą historycy – kantaty Józef skomponowanej na nabożeństwo żałobne cesarza Józefa II. Był to początek jednej z najbardziej owocnych znajomości w historii muzyki.
Elektor Arcybiskup Maximilian Francis Wenzel, widział w Beethovenie kontynuatora drogi wybranej przez jego dziadka (kapelmistrz w Bonn – również Ludwig van Beethoven, wnuk przyjął imię dziadka na jego cześć), wolę tę wspierał finansowo hrabia Ferdinand Ernst Gabriel von Waldstein. Skierowało to młodego Beethovena do Wiednia, gdzie stał się uczniem…Haydna. Nomen omen na pożegnanie hrabia wystosował do Ludwiga list, w którym napisał: w Wiedniu otrzymasz ducha Mozarta z rąk Haydna.
Choć obaj chwalili wspólną znajomość, to wiemy, że Beethoven był krnąbrnym uczniem, a Haydn równolegle z działalnością pedagogiczną realizował liczne projekty kompozytorskie, więc nie skupiał się wyłącznie na dydaktyce. Bezspornie był zachwycony talentem i dokonaniami ucznia, wielokrotnie przedstawiał go notablom, w tym swojemu ostatniemu patronowi, księciu Mikołajowi II Esterhásemu w Eisenstadt. Kończył się czas współpracy (Beethoven nie był zadowolony z przekazywanej wiedzy, potajemnie zaczął brać lekcje u Antonio Salieriego, zapamiętanego głównie dzięki Mozartowi), doszło wręcz do konfliktu i padły słowa: nigdy nie nauczyłem się niczego od Haydna! Drogi z Haydnem się rozeszły, jednak Beethoven nigdy nie wrócił do Bonn. Osiadł w Wiedniu, gdzie odniósł błyskawiczny sukces, na który Haydn musiał pracować przez dekady. Nic więc dziwnego, że Haydn nazywał Ludwiga „szczęściarzem” (Der Große Mogul). Jednak w późniejszych latach dojrzały Beethoven zawsze odnosił się do Haydna w kategoriach czci i uważał go za równego Janowi Sebastianowi Bachowi i Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi. W 1809 roku, na koncercie urodzinowym Haydna (wykonano jego oratorium Stworzenie świata, kompozytor był już bardzo schorowany, jeździł na wózku). Beethoven klęknął przed nauczycielem i ucałował jego ręce i czoło. Uroczystość można porównać do gali oscarowej, zgromadziła najważniejszych ludzi z wyższych sfer i świata sztuki, a dyrygował sam Salieri. Przyjecie było wręcz ekstatyczne, co sprawiło, że wzruszonego Haydna lekarze kazali odesłać do domu w trosce o zdrowie. Haydna wniesiono na koncert i wyniesiono w majestatycznym fotelu, przywiózł go stangret Esterházych, a gest Beethovena i reakcję Haydna przyjmuje się za symboliczne „przekazanie pochodni”.
Symfonie obu kompozytorów chętnie zamieszczane są w koncertowych programach obok siebie, trafiają na płyty, jak choćby u Herberta von Karajana, Wilhelma Furtwänglera czy Leonarda Bernsteina. Fenomenowi tego powinowactwa swoją pracę The Characteristic Symphony In the Age of Haydn and Beethoven poświęcił wybitny muzykolog i historyk sztuki, Richard Will. Można powiedzieć, frazy Beethovena naturalnie kontynuują, rozwijając koncepcje Haydna.
Znamienne, że w wypadku prezentowanych w czasie koncertu obu symfonii, ich drugie części szybko wpisały się w sposób szczególny w historię nie tylko tych twórców, ale historię muzyki w ogóle. A co ma to wspólnego z polskim aktorem Marcinem Dorocińskim oraz telewizyjnym hitem Gambit królowej?
Symfonia nr 88 G-dur Josepha Haydna powstała z myślą o orkiestrze dworu Esterházych w 1787 roku, zaraz po ukończeniu cyklu sześciu Symfonii Paryskich. To tu dopiero drugi raz zaangażował trębaczy i kotlistę w wolnej – II części (Largo), wzorując się na Symfonii nr 36 Linzkiej Mozarta, a zachwycił samego Johannesa Brahmsa, który rzekł: chcę, aby moja IX Symfonia brzmiała w ten sposób (Richard Wigmore The Telegraph). Pierwsza i ostatnia część łączą w sobie niezapomniane tematy, olśniewające kontrapunktycznym rzemiosłem i rozmachem, a sielankowy menuet przywołuje klimaty dzieł malarstwa Pietera Bruegela „przeniesione do Burgenlandu”. Wspomniane Largo jest jedną z najbardziej wzniosłych form w dorobku Haydna, zakochał się w nim sam Arturo Toscanini, który podobnie jak Bernstein upatrywał w nim elementów romantyzmu. Symfonia ta ma również niemal kryminalny wątek! Otóż rękopis dzieła Haydn przekazał swojemu przyjacielowi, skrzypkowi Johannowi Tostowi. Ten zawiózł je do wydawcy w Paryżu, ale potem zniknął i nie przekazał zapłaty kompozytorowi.
VII symfonia A-dur Ludwiga van Beethovena powstawała w latach 1811-1812, w czasie pobytu kompozytora w Teplitz (obok Karlowych Warów najpopularniejszy wówczas kurort), gdzie Beethoven przebywał dla poprawy zdrowia. Prawykonanie dzieła dedykowanego hrabiemu Moritzowi von Frietesowi miało miejsce na Uniwersytecie Wiedeńskim 8 grudnia 1813 roku. Już wówczas II część (Alegretto) wręcz zachwyciła publiczność, która wymogła wielokrotne bisy. Dzisiaj często jest wykonywana samoistnie i anektowana na potrzeby kina i telewizji. To właśnie jej główny temat stał się ścieżką dźwiękową amerykańskiego hitowego miniserialu Gambit królowej (Netflix, reżyseria Scott Frank i Allan Scott na podstawie powieści The Queen’s Gambit Tevisa Waltera), gdzie obok głównej bohaterki Beth Harmony (w tej roli Anya Taylor-Joy) występuje kreujący szachowego arcymistrza Wasilija Borgowa, Marcin Dorociński. Temat ten stał się szybko przebojem serwisów streamingowych. Samo wykonanie Berlińskich Filharmoników pod kierownictwem Herberta von Karajana osiągnęło 2,2 miliony odtworzeń, ta sama orkiestra pod Kirillem Petrenko półtora miliona, zaś Gardinerowskie wykonanie z Orchestre Révolutionnaire et Romantique – 3 miliony odsłuchań! Można więc mówić o istnym fenomenie nawet w kontekście popkultury.
Ale wróćmy do samej symfonii. Biografowie Beethovena dopatrują się w tym dziele kontynuacji wątku napoleońskiego III Symfonii, ale tu w kontekście wojen wyzwoleńczych spod panowania Napoleona Bonaparte. Premierowy koncert z udziałem kompozytora miał charakter charytatywny, miał na celu zasilić fundusz na rzez żołnierzy rannych w bitwie pod Hanau. Sam Beethoven w przemówieniu powiedział: porusza nas czysty patriotyzm i radosne poświęcenie naszych sił, szacunek dla tych, którzy poświęcili dla nas tak wiele (Beethoven. Werkeinführungen Harry Goldschmidt). Na tym samym koncercie zabrzmiało beethovenowskie Zwycięstwo Wellingtona (hołd dla dowódcy i jego wojsk, które pokonały napoleończyków pod Vitorią w Hiszpanii). Warto dodać, że w orkiestrze zasiedli tacy mistrzowie jak Ludwig Spohr (skrzypce), kompozytorzy (!) Johann Nepomuk Hummel, Giacomo Meyerbeer i Antonio Salieri w sekcji perkusji (tak: Jan Swafford w Beethoven: Anguish and Triumph: a Biography), Domenico Dragonetti na kontrabasie (prywatnie wielki przyjaciel Beethovena), a na wiolonczeli gitarzysta Mauro Giuliani (tak: Hannu Annala w Handbook of Guitar and Lute Composers). Jak by tego było mało, w czasie koncertu prezentowano beethovenowskie kompozycje napisane na mechanicznych trębaczach (urządzenie zbudowane przez innowatora-technika Johanna Nepomuka Mälzla, twórcę znanego nam metronomu oraz mechanicznego szachisty, uwiecznionego też przez Edgara Allana Poe). Sam Spohr w pamiętnikach wspomina, że kompozytor był zachwycony prawykonaniem swego dzieła, wręcz podskakiwał przy sforzando i wymachiwał entuzjastycznie ramionami, zaś przyjaciele Beethovena poczynili przygotowania do powtórzenia koncertu. Wspomniane sforzando z czwartej części sam Beethoven opisał znakami fff co nawet jemu samemu nieczęsto się zdarzało. Donald Tovey w Esejach muzycznej analizy przyrównał tę część do furii wprost z bachanaliów. Nie inaczej Richard Wagner, który zachwycony dziełem nazwał je apoteozą tańca, gdy sam kompozytor miał rzec, iż jest jednym z najlepszych w dorobku.
Ale… Friedrich Weick (pianista, ojciec Clary, późniejszej żony Roberta Schumanna) wraz z wieloma muzykami z orkiestry (zapewne z racji na konieczną biegłość w grze), uznali, iż dzieło musiał pisać kompozytor będąc pijanym. Dalej posunął się dyrygent Thomas Beecham, mówiąc: co z tym zrobić? To tak jak wyskakało stado jaków (o III części, opartej na austriackiej pieśni religijnej), zaś Carl Maria von Weber uznał partię kontrabasów z I części jako dowód na to, że: Beethoven powinien dawno trafić do domu wariatów (za: Johna Hamilton Warrack).
A wracając do wątku haydnowskiego, to właśnie w II części VII Symfonii Beethovena upatruje się twórczej kontynuacji eksperymentów w warstwie instrumentacji partii smyczków. Tym samym śmiało można powiedzieć, że Maestro Ludwig, który już w czasie premiery miał tak poważne problemy ze słuchem, że wspierał się przenośnym notatnikiem, bezspornie był sukcesorem i twórczym epigonem-geniuszem swojego nauczyciela, Josepha Haydna.
I tak muzyka zatacza krąg pokazując, że jest niekończącą się sztafetą pokoleń Mistrzów i uczniów.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.


Warszawa

05.02.2023 , g. 18:00 (niedziela)

Zamek Królewski w Warszawie

 
info

Bilety na termin:
05.02.2023 , g. 18:00 (niedziela)

  • 05.02.2023 , g. 18:00
  • Warszawa
  • Zamek Królewski w Warszawie
  • Zamek Królewski w Warszawie
Joseph Haydn i Ludwig van Beethoven "Wiedeński zew natury" Program: Joseph Haydn (1732-1809) 88 Symfonia G-dur Ludwig van Beethoven (1770-1827) 7 Symfonia A-dur Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Dyrygent: Michał Maciaszczyk Mistrzowskie drugie części (i nie tylko) Franz Joseph Haydn i Ludwig van Beethoven, dwa nazwiska i dwie postacie, dzisiaj powiedzielibyśmy, pomnikowe. Ale jeśli zastosować współczesną nam terminologię i przenieść się o niemal ćwierć milenium wstecz, do rok 1790, to Papa Haydn – jak nazywali go uczniowie – dla Beethovena był tym, kogo dzisiaj nazwalibyśmy… influencerem. Analizując twórczość obu kompozytorów, nie sposób uniknąć porównań i samoistnego...
info
info

Inne wydarzenia organizatora

"Don Giovanni" - W. A. Mozart

Warszawa
OPERA

"Don Giovanni" - W. A. Mozart

31.03.2023, Warszawa
od 120,00 pln
info

"Don Giovanni" - W. A. Mozart

Warszawa
OPERA

"Don Giovanni" - W. A. Mozart

01.04.2023, Warszawa
od 100,00 pln
info

"Don Giovanni" - W. A. Mozart

Warszawa
OPERA

"Don Giovanni" - W. A. Mozart

02.04.2023, Warszawa
od 120,00 pln
info

„Company” / Stephen Sondheim

Warszawa
SPEKTAKL

„Company” / Stephen Sondheim

15.04.2023, Warszawa
od 100,00 pln
info

„Czarodziejski Flet” / W. A. Mozart

Warszawa
OPERA

„Czarodziejski Flet” / W. A. Mozart

23.04.2023, Warszawa
od 120,00 pln
info

Popularne w serwisie

Leszek Możdżer

Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje - tworzą w jego muzyce...
Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na...
23.04.2023, Pabianice
KONCERT

Leszek Możdżer

23.04.2023 Pabianice od 150,00 pln
kup bilet

GWT 2023- "ODLOT"

GRUDZIĄDZKA WIOSNA TEATRALNA 2023 - "ODLOT" reżyseria: Anna Augustynowicz scenografia: Marek Braun kostiumy: Tomasz Armada, Martyna Konieczny muzyka: Jacek Wierzchowski wideo: Wojciech Kapela ruch sceniczny: Zbigniew Szymczyk reżyseria światła: Krzysztof Sendke asystent reżysera: Adam Kuzycz-Berezowski asystent scenografa: Karolina Babińska OBSADA: Anna Januszewska Irena Jun (gościnnie) Barbara Lewandowska...
GRUDZIĄDZKA WIOSNA TEATRALNA 2023 - "ODLOT" reżyseria: Anna Augustynowicz scenografia: Marek Braun kostiumy: Tomasz Armada, Martyna Konieczny muzyka: Jacek...
01.04.2023, Grudziądz
SPEKTAKL

GWT 2023- "ODLOT"

01.04.2023 Grudziądz od 95,00 pln
kup bilet

Festiwal Piano Day 2023

Zapraszamy na wyjątkowy Festiwal Piano Day, który odbędzie się 29 marca 2023 roku o godzinie 19:00 w Markach na scenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego (ul. Wspólna 40). Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym ;Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka oraz patronatem honorowym ;Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha. ; Piano Day jest międzynarodowym świętem fortepianu hucznie obchodzonym...
Zapraszamy na wyjątkowy Festiwal Piano Day, który odbędzie się 29 marca 2023 roku o godzinie 19:00 w Markach na scenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego...
29.03.2023, Marki
KONCERT

Festiwal Piano Day 2023

29.03.2023 Marki od 90,00 pln
kup bilet

Koncert DOM: Gaba Kulka Olga Mysłowska Maniucha Bikont Natalia Przybysz Miłosz Pękala Piotr Domagalski Bartosz Weber Michał Fetler Tomasz Ziętek

Podczas koncertu promującego album DOM ;wystąpią: Gaba Kulka, Olga Mysłowska, Maniucha Bikont, Natalia Przybysz, Miłosz Pękala, Piotr Domagalski, Bartosz Weber, Michał Fetler, Tomasz Ziętek Sala Wielka, bilety: 70 zł (przedsprzedaż), 80 zł (w dniu koncertu) DOM wyrósł z potrzeby wspólnoty, tworzenia i grania muzyki. Przewodnim motywem DOMu jest refleksyjna, psychodeliczna podróż. I jak to bywa w takiej...
Podczas koncertu promującego album DOM ;wystąpią: Gaba Kulka, Olga Mysłowska, Maniucha Bikont, Natalia Przybysz, Miłosz Pękala, Piotr Domagalski, Bartosz...
05.04.2023, Poznań
KONCERT

Koncert DOM: Gaba Kulka Olga Mysłowska Maniucha Bikont Natalia Przybysz Miłosz Pękala Piotr Domagalski Bartosz Weber Michał Fetler Tomasz Ziętek

05.04.2023 Poznań od 70,00 pln
kup bilet

GWT 2023 - "KORA. FALOWANIE I SPADANIE"

GRUDZIĄDZKA WIOSNA TEATRALNA 2023- "KORA. FALOWANIE I SPADANIE" Reżyseria: Alina Moś-Kerger Premiera: 2021-05-29 Autor: Tomasz Ogonowski Konsultacje dramaturgiczne: Alina Moś-Kerger Obsada: Bernadetta Burszta, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Katarzyna Ulicka-Pyda, Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska-Grobelna, Beata Niedziela, Wojciech Kowalski, Artur Czerwiński Inspicjent: Izabela Rogowska Scenografia:...
GRUDZIĄDZKA WIOSNA TEATRALNA 2023- "KORA. FALOWANIE I SPADANIE" Reżyseria: Alina Moś-Kerger Premiera: 2021-05-29 Autor: Tomasz Ogonowski Konsultacje dramaturgiczne:...
23.04.2023, Grudziądz
SPEKTAKL

GWT 2023 - "KORA. FALOWANIE I SPADANIE"

23.04.2023 Grudziądz od 53,00 pln
kup bilet

Marek Pijarowski

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej Marek Pijarowski ;dyrygent Paweł Kowalski ;fortepian Witold Lutosławski ;– Łańcuch III Wojciech Kilar ;– I ;Koncert fortepianowy Antonín Dvořák ;– IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata”******* Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany...
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej Marek Pijarowski ;dyrygent Paweł Kowalski ;fortepian Witold Lutosławski ;– Łańcuch III Wojciech Kilar ;– I...
12.05.2023, Bydgoszcz
KONCERT

Marek Pijarowski

12.05.2023 Bydgoszcz od 30,00 pln
kup bilet

Koncert kameralistów Filharmonii Narodowej i NOSPR

Program Claude Debussy 2 tańce na harfę i kwartet smyczkowy Aleksander Tansman Sonata na 2 skrzypiec Osvaldo Golijov „The Dreams and Prayers of Isaac the Blind” („Sny i modlitwy Izaaka Ślepego”) Claude Debussy „Syrinx” na flet solo André Jolivet „Chant de Linos” na flet, trio smyczkowe i harfę Maurice Ravel Introdukcja i Allegro na harfę, flet, klarnet i kwartet smyczkowy Wykonawcy Kameraliści Filharmonii...
Program Claude Debussy 2 tańce na harfę i kwartet smyczkowy Aleksander Tansman Sonata na 2 skrzypiec Osvaldo Golijov „The Dreams and Prayers of Isaac the...
30.03.2023, Katowice
KONCERT

Koncert kameralistów Filharmonii Narodowej i NOSPR

30.03.2023 Katowice od 28,00 pln
kup bilet

DRUMS FUSION - Yasmin Levy

DATA: 28 maja 2023 r., godz. 19 / Filharmonia Pomorska Yasmin Levy. Dama ladino na Drums Fuzjach – ogłaszamy kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu Yasmin Levy - artystka fenomenalna, w dodatku jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych gwiazd tzw. muzyki świata wystąpi 28 maja w Filharmonii Pomorskiej. Bilety już w sprzedaży. Koncert będzie jednym z głównych wydarzeń zbliżającego się Międzynarodowego...
DATA: 28 maja 2023 r., godz. 19 / Filharmonia Pomorska Yasmin Levy. Dama ladino na Drums Fuzjach – ogłaszamy kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu Yasmin...
28.05.2023, Bydgoszcz
KONCERT

DRUMS FUSION - Yasmin Levy

28.05.2023 Bydgoszcz od 100,00 pln
kup bilet

Alicja w Krainie Czarów

Zobacz, jak Alicja wpada do świata czarów przez króliczą norę. Obserwuj z zapartym tchem, jak zmniejsza się i rośnie dzięki magicznej rękawiczce! Przekonaj się, jaką radę ma dla niej Gąsienica. Zagraj w krykieta z Królową Kier i wypij herbatkę z szalonym Kapelusznikiem!******* Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony...
Zobacz, jak Alicja wpada do świata czarów przez króliczą norę. Obserwuj z zapartym tchem, jak zmniejsza się i rośnie dzięki magicznej rękawiczce! Przekonaj...
21.05.2023, Poznań
BALET

Alicja w Krainie Czarów

21.05.2023 Poznań od 75,00 pln
kup bilet

KALINA®

SPEKTAKL W DNIU 19.11.2019 ROKU BĘDZIE REJESTROWANY PRZEZ TELEWIZJĘ POLSKĄ. WIDZOWIE, KTÓRZY ZAKUPIĄ BILET NA WYDARZENIE W TYM DNIU, ZOSTANĄ POPROSZENI O PODPISANIE ZGODY NA WYKORZYSTANIE SWOJEGO WIZERUNKU. Bąbelki, brązowy kolor, biała czcionka na czerwonym tle – to Coca-Cola. Przymknięte powieki, pełne usta, zmysłowy szept – to Kalina, wielka diwa polskiej piosenki. Co je łączy? Obie są znakami towarowymi....
SPEKTAKL W DNIU 19.11.2019 ROKU BĘDZIE REJESTROWANY PRZEZ TELEWIZJĘ POLSKĄ. WIDZOWIE, KTÓRZY ZAKUPIĄ BILET NA WYDARZENIE W TYM DNIU, ZOSTANĄ POPROSZENI...
14.04.2023, Poznań
SPEKTAKL

KALINA®

14.04.2023 Poznań od 50,00 pln
kup bilet

Egzotyczne Zwierzęta WARSZAWA - TERRARYSTYKA AKWARYSTYKA BOTANIKA

EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA - TARGI TERRARYSTYCZNE | AKWARYSTYCZNE | BOTANICZNE ; Hallo WARSZAWA! ruszamy kolejnymi śladami EGZOTYCZNYCH ZWIERZĄT! Jesteśmy jednym z największych organizatorów Targów z branży TERRARYSTYKA, AKWARYSTYKA, BOTANIKA skupiających profesjonalnych hodowców, firmy, hobbystów! Świat flory i fauny! Setki gatunków zwierząt! Jaszczurki ;węże ;pająki ;piękne owady ;żaby, żółwie ;rybki ;kraby...
EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA - TARGI TERRARYSTYCZNE | AKWARYSTYCZNE | BOTANICZNE ; Hallo WARSZAWA! ruszamy kolejnymi śladami EGZOTYCZNYCH ZWIERZĄT! Jesteśmy jednym...
23.04.2023, Warszawa
WYSTAWA

Egzotyczne Zwierzęta WARSZAWA - TERRARYSTYKA AKWARYSTYKA BOTANIKA

23.04.2023 Warszawa od 15,00 pln
kup bilet

Koncert Voo Voo "Premiera"

Legenda polskiej sceny muzycznej Voo Voo w Poznaniu! Zapraszamy na koncert zespołu promujący najnowszą płytę pt. "Premiera”. Trudno znaleźć zespół podobny do VooVoo, który od lat jest synonimem muzycznego kunsztu, a zarazem wciąż poszukuje i nie daje się wpisać w sztywne ramy podziałów gatunkowych. Grupa Wojciecha Waglewskiego znana jest przede wszystkim z niepowtarzalnych występów na żywo. Nowa płyta...
Legenda polskiej sceny muzycznej Voo Voo w Poznaniu! Zapraszamy na koncert zespołu promujący najnowszą płytę pt. "Premiera”. Trudno znaleźć zespół podobny...
23.04.2023, Poznań
KONCERT

Koncert Voo Voo "Premiera"

23.04.2023 Poznań od 135,00 pln
kup bilet

MET: LIVE IN HD – FALSTAFF - 01.04.2023

GIUSEPPE VERDI – „FALSTAFF” Libretto: Arrigo Boito Realizatorzy: Daniele Rustioni – dyrygent Robert Carsen – reżyseria Paul Steinberg – scenografia Brigitte Reiffenstuel – kostiumy Robert Carsen i Peter Van Praet – światło Obsada: Hera Hyesang Park – Nannetta Ailyn Pérez – Alice Ford Marie-Nicole Lemieux – Pani Quickly Jennifer Johnson Cano – Meg Page Bogdan Volkov – Fenton Michael Volle – Falstaff...
GIUSEPPE VERDI – „FALSTAFF” Libretto: Arrigo Boito Realizatorzy: Daniele Rustioni – dyrygent Robert Carsen – reżyseria Paul Steinberg – scenografia Brigitte...
01.04.2023, Łódź
OPERA

MET: LIVE IN HD – FALSTAFF - 01.04.2023

01.04.2023 Łódź od 43,00 pln
kup bilet

ERA JAZZU: EABS - JazZamek Special Edition

EABS to najpopularniejsza i najbardziej podziwiana formacja nowego, polskiego jazzu. Honorowana laurami czytelników i krytyków Jazz Forum („najlepsza elektryczna grupa roku”), nominacjami do Fryderyków oraz entuzjastycznymi rekomendacjami najważniejszych magazynów jazzowych świata. Formację EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) tworzą Marek Pędziwiatr (klawisze ;i wokal), Marcin Rak (perkusja), Paweł...
EABS to najpopularniejsza i najbardziej podziwiana formacja nowego, polskiego jazzu. Honorowana laurami czytelników i krytyków Jazz Forum („najlepsza elektryczna...
14.04.2023, Poznań
KONCERT

ERA JAZZU: EABS - JazZamek Special Edition

14.04.2023 Poznań od 100,00 pln
kup bilet

ZooEgzotyka Warszawa

Zapraszamy na fantastyczną wystawę i giełdę zwierząt i roślin egzotycznych: - terrarystycznych - akwarystycznych - roślin egzotycznych Tylko tutaj w jednym miejscu będziecie mogli zobaczyć węże, jaszczurki, żółwie, żaby, owady, ślimaki, mrówki, pająki, ryby i rośliny z całego świata! INFORMACJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH: godziny otwarcia: Niedziela 10:00-16:00 Cennik biletów: Bilet wstępu jednoosobowy: 24,90...
Zapraszamy na fantastyczną wystawę i giełdę zwierząt i roślin egzotycznych: - terrarystycznych - akwarystycznych - roślin egzotycznych Tylko tutaj w jednym...
02.04.2023, Warszawa
INNE

ZooEgzotyka Warszawa

02.04.2023 Warszawa od 26,90 pln
kup bilet

Drums Fusion- Fun Lovin' Criminals

Festiwal DRUMS FUSION ogłasza pierwszą gwiazdę. Kto zagra w tym roku? Siedem dni, kilka scen, ponad dwudziestu znakomitych artystów z najdalszych zakątków świata i z Polski. Do tego masterclass z najlepszymi muzykami, warsztaty dla najmłodszych, spotkania branżowe i inne ciekawe działania w przestrzeni miejskiej. Tak w tym roku wyglądać będzie największy w Polsce festiwal poświęcony rytmowi i sztuce...
Festiwal DRUMS FUSION ogłasza pierwszą gwiazdę. Kto zagra w tym roku? Siedem dni, kilka scen, ponad dwudziestu znakomitych artystów z najdalszych zakątków...
27.05.2023, Bydgoszcz
KONCERT

Drums Fusion- Fun Lovin' Criminals

27.05.2023 Bydgoszcz od 75,00 pln
kup bilet

BACH – KILAR / Mistrzowie Muzycznych Krajobrazów / Krzysztof Jakowicz oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej

W pierwszej części koncertu usłyszymy najbardziej znane i lubiane skrzypcowe kompozycję Jana Sebastiana Bacha: Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 oraz Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 w mistrzowskim wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i Jana Lewtaka! Towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. W drugiej części koncertu zapraszamy słuchaczy do świata przepięknej muzyki filmowej...
W pierwszej części koncertu usłyszymy najbardziej znane i lubiane skrzypcowe kompozycję Jana Sebastiana Bacha: Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 oraz...
23.04.2023, Toruń
KONCERT

BACH – KILAR / Mistrzowie Muzycznych Krajobrazów / Krzysztof Jakowicz oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej

23.04.2023 Toruń od 99,00 pln
kup bilet

Możdżer / Danielsson / Fresco

Wykonawcy Leszek Możdżer – fortepian Lars Danielsson Zohar Fresco Trio Możdżer Danielsson Fresco odniosło w ;Polsce niebywały sukces, dotychczas zarezerwowany dla zespołów muzyki popularnej. Wyprzedane sale koncertowe, płyty docierające na same szczyty sprzedaży to osiągnięcia dość zaskakujące jak na zespół grający muzykę improwizowaną. Tajemnicą tego sukcesu jest prawdopodobnie melodyjność i ;szlachetność...
Wykonawcy Leszek Możdżer – fortepian Lars Danielsson Zohar Fresco Trio Możdżer Danielsson Fresco odniosło w ;Polsce niebywały sukces, dotychczas zarezerwowany...
03.05.2023, Katowice
KONCERT

Możdżer / Danielsson / Fresco

03.05.2023 Katowice od 228,00 pln
kup bilet

Michael W. Smith - The Way Maker Tour

Michael W. Smith – The Way Maker Tour – jedyny koncert w Polsce Zdobywca 3 nagród Grammy, 45 Dove Awards, American Music Award. ;Sprzedał ponad 18 ;milionów albumów. Niekwestionowana, amerykańska gwiazda muzyki CCM - na pierwszym i jedynym koncercie w Polsce – wystąpi 16 kwietnia 2023r. w gliwickiej Arenie. Michael W. Smith to amerykański muzyk, którego utwory gościły zarówno na listach przebojów muzyki...
Michael W. Smith – The Way Maker Tour – jedyny koncert w Polsce Zdobywca 3 nagród Grammy, 45 Dove Awards, American Music Award. ;Sprzedał ponad 18 ;milionów...
16.04.2023, Gliwice
KONCERT

Michael W. Smith - The Way Maker Tour

16.04.2023 Gliwice od 135,00 pln
kup bilet

Koncert symfoniczny - 31.03.2023

Wykonawcy: Paweł Przytocki – dyrygent Orkiestra Symfoniczna FŁ Program: Anton Bruckner – VIII Symfonia c-moll WAB 108 [80'] Allegro moderato Scherzo: Allegro moderato – Trio: Langsam Adagio: Feierlich langsam, doch nicht schleppend Finał: Feierlich, nicht schnell Paweł Przytocki, fot. Maciej Koba******* Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot...
Wykonawcy: Paweł Przytocki – dyrygent Orkiestra Symfoniczna FŁ Program: Anton Bruckner – VIII Symfonia c-moll WAB 108 [80'] Allegro moderato Scherzo: Allegro...
31.03.2023, Łódź
KONCERT

Koncert symfoniczny - 31.03.2023

31.03.2023 Łódź od 26,00 pln
kup bilet