menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter - OJF XXV BZJ

Do najważniejszych wydarzeń w historii naszego festiwalu należą koncerty jednego z najwybitniejszych twórców w historii jazzu - Wayna Shortera, który na Zadymce wystąpił dwa razy: w 2008 (Wayne Shorter Quartet) i 2015 roku (Wayne Shorter Symphonic). W tym ostatnim koncercie, w solowych partiach wokalnych towarzyszyła mu Esperanza Spalding. Nawiązując do tego wielkiego wydarzenia, jakie miało miejsce 28 lutego 2015 roku w nowootwartej wtedy Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, postanowiliśmy koncert finałowy tegorocznego festiwalu poświęcić pamięci Wayna Shortera - naszego „Anioła Jazzu 2008” (nagrodę tę otrzymał podczas pierwszej wizyty w Bielsku-Białej), który zmarł 2 marca tego roku. Shorter należał do grona największych twórców współczesnego jazzu. Współtworzył legendarne zespoły: Art Blakey's Jazz Messengers, Miles Davis Quintet oraz Weather Report. Ważnym elementem jego twórczości była muzyka symfoniczna, której w ostatnich latach życia poświęcił się prawie całkowicie. Jego ostatnim wielkim dziełem kompozytorskim była opera Iphigenia, do której napisała libretto i stworzyła sceniczną kreację Esperanza Spalding.
Tegoroczna rezydencja artystyczna esperanzy jest wyrazem programowych założeń festiwalu, który otwiera się na pokoleniową zmianę we współczesnym jazzie. W tym wypadku chodzi nie tylko o odmłodzenie grona zapraszanych wykonawców, ale ukazanie kierunków ich twórczych poszukiwań wynikających wprost z tradycji, z międzypokoleniowej współpracy z wybitnymi twórcami gatunku.
“Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter” z udziałem esperanzy spalding, Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postmy, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella oraz grupy tanecznej Antonio Brown Dance to premierowy, koncert specjalny, który będzie zwieńczeniem jubileuszowej XXV edycji BZJ. Będzie to symboliczne nawiązanie do najważniejszych wydarzeń w historii festiwalu i otwarcie się na przyszłość. W programie koncertu znajdą się symfoniczne kompozycje Wayna Shortera: Causeway, Midnight in Carlotta’s Hair, Orbits, Forbidden Plan-It, Interval, Gaia oraz po raz pierwszy w Europie zaprezentowane zostaną najważniejsze partie opery Iphigenia.
Informacje na temat Artystki Rezydentki tegorocznej Zadymki przesłane przez agencję (pisownia zachowana zgodnie z oryginałem):
esperanza spalding (znana również jako irma nejando, lub, i.e.) jest istotą, która dostrzega miłość w tym, co jest abstrakcją i dążeniem, a obecnie skupia się całkowicie na tym, aby uczyć się, jak może służyć i ucieleśniać tę miłość, oddając cześć i otwierając się na innych ludzi, nauczycieli i osoby uprawiające różne sztuki regeneratywne.
kontrabas, fortepian, kompozycja, performance, głos i tekst to narzędzia i dyscypliny, które zgłębia i za pomocą których rozwija swój własny kanał komunikowania troski i piękna poprzez wibracje/dźwięk/obecność.
napisała Operę z Waynem Shorterem, która miała premierę jesienią 2021 r. // obecnie pracuje nad mockumentem – we współpracy z brontë velez i San Francisco Symphony / bada technologie wyzwolenia w jazzie i czarnym tańcu / i kontynuuje wieloletnią współpracę z praktykami różnych dziedzin związanych z muzyką, uzdrawianiem i poznaniem, aby tworzyć muzykę wzbogaconą o potencjał terapeutyczny. W latach 2017-2022 pracowała na Uniwersytecie Harwarda, współtworząc i ucząc się z tamteszymi studentami, zajmując się rozwojem działań twórczych służących odnowie ludzi i ziemi.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.


Gliwice

17.06.2023 , g. 19:00 (sobota)

od 90,00 pln

Bilety na termin:
17.06.2023 , g. 19:00 (sobota)

  • od 90,00 pln
Do najważniejszych wydarzeń w historii naszego festiwalu należą koncerty jednego z najwybitniejszych twórców w historii jazzu - Wayna Shortera, który na Zadymce wystąpił dwa razy: w 2008 (Wayne Shorter Quartet) i 2015 roku (Wayne Shorter Symphonic). W tym ostatnim koncercie, w solowych partiach wokalnych towarzyszyła mu Esperanza Spalding. Nawiązując do tego wielkiego wydarzenia, jakie miało miejsce 28 lutego 2015 roku w nowootwartej wtedy Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, postanowiliśmy koncert finałowy tegorocznego festiwalu poświęcić pamięci Wayna Shortera - naszego „Anioła Jazzu 2008” (nagrodę tę otrzymał podczas pierwszej wizyty w Bielsku-Białej), który zmarł 2 marca tego roku. Shorter należał do grona największych twórców współczesnego...
kup bilet

Inne wydarzenia organizatora

GALA POLSKIEGO JAZZU - OJF XXV BZJ

13.06.2023, Bielsko-Biała
KONCERT

GALA POLSKIEGO JAZZU - OJF XXV BZJ

13.06.2023, Bielsko-Biała
od 120,00 pln
kup bilet

"Off-Brand gOdds”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance / Horntet - OJF XXV BZJ

14.06.2023, Bielsko-Biała
KONCERT

"Off-Brand gOdds”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance / Horntet - OJF XXV BZJ

14.06.2023, Bielsko-Biała
od 140,00 pln
kup bilet

#ZadymyRobimy / Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet / Apostolis Anthimos TRIAS - OJF XXV BZJ

15.06.2023, Bielsko-Biała
KONCERT

#ZadymyRobimy / Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet / Apostolis Anthimos TRIAS - OJF XXV BZJ

15.06.2023, Bielsko-Biała
od 120,00 pln
kup bilet

RQS New Tone - London Jazz Night - OJF XXV BZJ

16.06.2023, Bielsko-Biała
KONCERT

RQS New Tone - London Jazz Night - OJF XXV BZJ

16.06.2023, Bielsko-Biała
od 170,00 pln
kup bilet

Inne wydarzenia w pobliżu

Kari Jobe & Cody Carnes - The Blessing Tour Europe

Kari Jobe & Cody Carnes – The Blessing Tour Europe Kari Jobe w Gliwicach! ; Zapraszamy na koncert do ;Małej Areny Gliwice - 8 listopada 2023r. (godz. 19:00) Już w listopadzie na scenie Małej Areny Gliwice będziemy mieli okazję posłuchać Kari Jobe. Przed nami wyjątkowy wieczór uwielbienia, wspaniałej muzyki i jedności. Kari Brooke Jobe to współczesna piosenkarka muzyki chrześcijańskiej i autorka...
Kari Jobe & Cody Carnes – The Blessing Tour Europe Kari Jobe w Gliwicach! ; Zapraszamy na koncert do ;Małej Areny Gliwice - 8 listopada 2023r. (godz....
08.11.2023, Gliwice
KONCERT

Kari Jobe & Cody Carnes - The Blessing Tour Europe

08.11.2023 Gliwice od 99,00 pln
kup bilet

HILLSONG UNITED - EUROPE TOUR MMXXIII

HILLSONG UNITED EUROPE TOUR MMXXIII Już za moment niepowtarzalna okazja dla wszystkich spragnionych dobrej energii i fantastycznej muzyki: zespół Hillsong United w Polsce! To pierwsza i jedyna okazja, żeby usłyszeć tę legendarną formację w naszym kraju. Ich utwory znają i śpiewają miliony fanów różnych wyznań na całym Globie, odnajdując w nich radość i nadzieję. Wszyscy, którzy pragną żyć w lepszym...
HILLSONG UNITED EUROPE TOUR MMXXIII Już za moment niepowtarzalna okazja dla wszystkich spragnionych dobrej energii i fantastycznej muzyki: zespół Hillsong...
09.06.2023, Gliwice
KONCERT

HILLSONG UNITED - EUROPE TOUR MMXXIII

09.06.2023 Gliwice od 89,00 pln
kup bilet