menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Opery dziecięce / Stories for Children

Podczas koncertu wieńczącego tegoroczną odsłonę Leo Festiwalu muzycy wykonają dwie opery dziecięce autorstwa Paula Hindemitha – jednego z najbardziej charyzmatycznych twórców dwudziestego stulecia – oraz Hansa Krásy, czeskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego. To kompozycje warte uwagi, zapraszające najmłodszych w świat muzyki współczesnej.

W życiu zawodowym Paula Hindemitha obok kompozycji, teorii muzyki czy dyrygentury istotne miejsce zajmowała również działalność z pogranicza animacji kultury. Tuż po przeprowadzce do Berlina, gdzie nauczał w tamtejszej Hochschule für Musik, artysta aktywnie włączył się w życie kulturalne ówczesnych Niemiec. W 1930 roku opublikował dedykowaną dzieciom „grę” w formie opery – Wir bauen eine Stadt (Budujemy miasto). W fantazyjny sposób opowiada ona o wyimaginowanym mieście wybudowanym i rządzonym wyłącznie przez dzieci. Dzieło wpisuje się w propagowanie ruchu amatorskiego w muzyce – przeznaczone zostało bowiem nie profesjonalnym muzykom, a każdemu, kto zechciałby zagłębić się w fikcyjny świat. Zwięzłe i proste w wyrazie dzieło przeplata liczne piosenki śpiewane a cappella, dialogi i partie instrumentalne z ustępami chóru oraz orkiestry.

Brundibar, czyli opera pióra Hansa Krásy, choć także przeznaczona dla najmłodszych, wiąże się z przygnębiającą historią. Została napisana do słów Adolfa Hoffmeistera w 1938 roku, a wystawiono ją po raz pierwszy zimą 1942 roku w sierocińcu znajdującym się na terenie getta w Pradze. Po wywiezieniu większości artystów do utworzonego na terenie Protektoratu Czech i Moraw obozu koncentracyjnego Theresienstadt partyturę zrekonstruowano, a dzieło ponownie wystawiono we wrześniu 1943 roku. To w istocie piękna opowieść o walce dobra ze złem – historia rodzeństwa, które wspólnym śpiewaniem pragnie zebrać pieniądze na mleko dla chorej matki. Na ich drodze staje mściwy kataryniarz Brundibar, mający na celu pozbycie się konkurencji. Niestety nazistowskie władze szybko dostrzegły propagandowy potencjał faktu wystawienia opery w obozie. Miało to dowodzić, że toczy się tam normalne życie, a Niemcy nie dopuszczają się żadnych zbrodni na ludności żydowskiej. Dzieło zostało wykonane kilkadziesiąt razy, a na koniec zarejestrowane w filmie propagandowym Der Führer schenkt den Juden eine Stadt (Hitler daje Żydom miasto) przygotowanym dla Czerwonego Krzyża. Krása został zamordowany 17 października 1944 roku w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie został przewieziony wraz z innymi kompozytorami: Viktorem Ullmannem, Pavlem Haasem oraz Gideonem Kleinem.

Program:
P. Hindemith Wir bauen eine Stadt – opera dziecięca
***
H. Krása Uwertura na małą orkiestrę, Brundibar – opera dziecięca (wersja praska)

Koncert dla dzieci w wieku od 7. roku życia.

Wykonawcy:
Ernst Kovacic – dyrygent
Soliści dziecięcy
Chór Chłopięcy NFM
Chór Dziewczęcy NFM
Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM i Chóru Dziewczęcego NFM
NFM Orkiestra Leopoldinum
TBA – reżyseria

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.


Wrocław

04.06.2023 , g. 17:00 (niedziela)

 
info

Bilety na termin:
04.06.2023 , g. 17:00 (niedziela)

Podczas koncertu wieńczącego tegoroczną odsłonę Leo Festiwalu muzycy wykonają dwie opery dziecięce autorstwa Paula Hindemitha – jednego z najbardziej charyzmatycznych twórców dwudziestego stulecia – oraz Hansa Krásy, czeskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego. To kompozycje warte uwagi, zapraszające najmłodszych w świat muzyki współczesnej. W życiu zawodowym Paula Hindemitha obok kompozycji, teorii muzyki czy dyrygentury istotne miejsce zajmowała również działalność z pogranicza animacji kultury. Tuż po przeprowadzce do Berlina, gdzie nauczał w tamtejszej Hochschule für Musik, artysta aktywnie włączył się w życie kulturalne ówczesnych Niemiec. W 1930 roku opublikował dedykowaną dzieciom „grę” w formie opery – Wir bauen eine Stadt (Budujemy...
info
info

Inne wydarzenia organizatora

Koncert sylwestrowy

31.12.2023, Wrocław
KONCERT

Koncert sylwestrowy

31.12.2023, Wrocław
od 120,00 pln
info