Organizator

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dane kontaktowe

Wojska Polskiego 83
91-755 Łódź

Piątek 13 września 2019 19:30
2019-09-13T19:30:00+0200
FŁ4K: BABADAG. ŠULINYS//STUDNIA + DANIEL SPALENIAK & FRIENDS. ŁÓDŹ ON FIRE
FŁ4K: BABADAG. ŠULINYS//STUDNIA + DANIEL SPALENIAK & FRIENDS. ŁÓDŹ ON FIRE Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
2019-09-13 , godz. 19:30 (Piątek) Łódź Fabryka Sztuki

Opis wydarzenia:

Podwójny koncert, podwójne spotkanie z muzyką. Na oba wydarzenia obowiązuje wspólny bilet.
 
BABADAG. ŠULINYS//STUDNIA
 
Sutartinės – prastare litewskie kanony, o niezwykle ciekawej muzycznej strukturze i w nowoczesnych interpretacjach wypełnią występ Babadag, jednej z najciekawszych polskich formacji niezależnych, która powstała w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej. Od początku grupa ma jasny cel: tworzenie i granie tzw. muzyki organicznej, czyli wypływającej z ciała, a nie z intelektu, granej z wykorzystaniem akustycznych instrumentów, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych. W efekcie muzyka Babadag stare zszywa z nowym, wyrasta z doświadczenia przebywania w naturze, z prób jej zrozumienia.
 
W 2012 zespół wydał doskonale przyjętą, pierwszą płytę, zatytułowaną po prostu Babadag. W 2019 roku grupa wróciła z nowym, arcyciekawym repertuarem. Jej mieszkająca na Suwalszczyźnie liderka daje w nim ujście swojej fascynacji bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy. Sięgnęła po sutartinės – wykonywane przez kobiety, litewskie stare pieśni wielogłosowe. Wykonuje je wraz z trzema wokalistkami z Wilna, siostrami Kriščiūnaitė: Lauksminą, Ramintą i Dominyką, które sutartinės śpiewają od najmłodszych lat. Zespół tworzą ponadto uznani muzycy: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow.
 
W piosenkach Babadag nie chodzi o proste odegranie ludowych utworów. Są one fundamentem i punktem wyjścia. Ola Bilińska do tradycyjnych melodii dopisała nowe teksty (po polsku i po angielsku), do starych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże. Siostry Kriščiūnaitė dbają o odpowiednie wykonanie i wplecenie sutartinės w nową całość, zagraną na współczesnym instrumentarium z wykorzystaniem perkusji, balafonu, metalofonu, gitary elektrycznej oraz klasycznego Rolanda Juno. Liderka spaja to wszystko swoim głosem, snującym opowieści zaczerpnięte z polskiej i litewskiej mitologii, dorzucając do tego solidną porcję elektronicznej psychodelii.
 
 
DANIEL SPALENIAK & FRIENDS. ŁÓDŹ ON FIRE
 
Daniel Spaleniak jest jedynym Polakiem, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur Spaleniak pojawi się w Fabryce Sztuki w Łodzi z zaproszonymi gośćmi: Melą Koteluk, Misią Furtak, Hanią Rani czy Kasią Kowalczyk zagrać najlepsze utwory ze swoich czterech płyt.
 
Daniel Spaleniak to 26-letni muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Jego eteryczne, bluesowo-folkowe utwory jak Dear love of mine, Why czy Back Home można usłyszeć dziś w tak popularnych produkcjach jak: Ozark (Netflix), Elementary (CBS), Good Behavior (TNT), The Path (Hulu).
 
Ostatni, czwarty już album artysty – Burning Sea, wydany w 2019 roku jest zbiorem utworów, które znalazły się w tego typu produkcjach. Oprócz tego Spaleniak aktywnie koncertuje ze swoimi muzykami. Zagrał na tak kultowych festiwalach jak Opener, OFF Festiwal, Halfway czy Soundrive, a w sierpniu 2016 roku nagrał sesję dla legendarnej stacji radiowej KEXP z Seattle.
 
W czasie wrześniowego koncertu publiczność będzie miała okazję usłyszeć materiał ze wszystkich czterech albumów artysty w zupełnie nowej odsłonie. Wspólnie z tak wspaniałymi gośćmi jak Mela Koteluk, Misia Furtak, Kasia Kowalczyk czy Hania Rani, wykonane zostaną nowe, wyjątkowe aranżacje utworów z płyt Dreamers, Back Home, Burning Sea i nominowanej do nagrody Fryderyki 2019 Life is somewhere else.
Inne wydarzenia
Bilety na: NA WOLNYM - koncert CLOCK MACHINE & MITOCHONDRIUM
Koncert
NA WOLNYM - koncert CLOCK MACHINE & MI...
Poznań - 26 lipca 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.