Organizator

Polskie Radio SA

Dane kontaktowe

al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

Sobota 20 Maj 2017 19:00
2017-05-20T19:00:00+0200
Koncert symfoniczny - Szymanowski / Strauss / Rimski-Korsakow
Koncert symfoniczny - Szymanowski / Strauss / Rimski-Korsakow Polskie Radio SA
2017-05-20 , godz. 19:00 (Sobota) Warszawa Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego
INFO

Opis wydarzenia:

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus


Wykonawcy:
Katarzyna Oleś-Blacha – sopran
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Tomasz Tokarczyk – dyrygent

W programie:
Karol Szymanowski – Pieśni księżniczki z baśni op. 31
Richard Strauss – 6 Pieśni op. 68 („Brentano Lieder”)
Mikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35

 
Wśród wielu utworów inspirowanych fascynującym kolorytem Orientu do najbardziej emblematycznych i najpopularniejszych należy Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (1887 r.). Rosyjski kompozytor słynął zwłaszcza z wielkiego uwrażliwienia na subtelności orkiestrowych barw i faktur. Jego maestria we władaniu symfonicznym instrumentarium była niezrównana, inspirując wielu późniejszych twórców. Czteroczęściowa fantazja-suita symfoniczna na motywach Baśni tysiąca i jednej nocy ukazuje cały ów kunszt, służący tu dźwiękowemu odtworzeniu tajemniczej aury wschodnich opowieści. Elementem stylizacji są też subtelne arabeskowe ornamenty (muzyczny symbol samej Szeherezady) oraz zwroty melodyczne nawiązujące do orientalnych skal. Uroda i oryginalność dzieła, które stało się przedmiotem wielu aranżacji (w tym baletowych), zjednała kompozytorowi ogromną popularność.
 

Niemiecki pisarz i poeta Clemens Brentano w świadomości potomnych zapisał się przede wszystkim jako redaktor i wydawca (wraz z Achimem von Arnim) monumentalnej kolekcji niemieckiej poezji ludowej Des Knaben Wunderhorn – okazała się ona ważną inspiracją dla licznych kompozytorów (Gustav Mahler, czy Ryszard Strauss). Mniej znane pozostają własne wiersze Brentana, za jego życia w większości niewydane. Najwyraźniej „malarskość” wybranych wierszy urzekła Richarda Straussa i zainspirowała go do stworzenia w 1918 r. cyklu pogodnych Brentano-Lieder. Kolejne utwory przynoszą gradację ruchu i wokalnej wirtuozerii, a partnerem śpiewu jest wielobarwna orkiestra – choć wielka, to traktowana tu quasi-kameralnie, w każdym niemal takcie zmienna, zmysłowa, zaskakująca bogactwem barw i harmonii, doskonale podkreślająca frazy poetyckiego tekstu.

Wokalna ornamentyka, zmysłowość, orientalne aluzje oraz bogata harmonika to także cechy cyklu Pieśni księżniczki z baśni (1915 r.) Karola Szymanowskiego. Rodzeństwo sławnego kompozytora wykazywało się wieloma talentami – brat Feliks był zdolnym pianistą, siostra Stanisława – śpiewaczką, młodsza od niej Zofia miała ambicje literackie; to ona jest autorką tekstów pieśni (a brat zadedykował jej swe opracowanie). Zachęcony sukcesem pierwotnej wersji na głos i fortepian Szymanowski dokonał w 1933 r. orkiestrowej aranżacji trzech z sześciu pieśni, a ich pierwszą wykonawczynią była Ewa Bandrowska-Turska. Kompozycje wokalne wieczoru wykona Katarzyna Oleś-Blacha, solistka m.in. Opery Krakowskiej, oklaskiwana na wielu scenach i estradach Polski i świata, zwłaszcza za wspaniałe kreacje koloraturowe. W imponującym dorobku ma też wspaniałe pierwszoplanowe role m.in. Rozyny, Donny Anny, Violetty i wiele innych. Jej wszechstronny talent pozwala z powodzeniem wykonywać także bogaty repertuar oratoryjny i pieśniowy wielu epok i stylów. Ze znakomitą Operą Krakowską związany jest także dyrygent wieczoru, Tomasz Tokarczyk – obecnie jej Kierownik Muzyczny; oprócz wysoko cenionych realizacji teatralnych, w tym znakomicie przyjętych premier, ma na swym koncie owocną współpracę koncertową i fonograficzną z wieloma najlepszymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi. 

 
 
CENY  BILETÓW:

1. Normalny 35 zł
2. Bilety ulgowe dla:
a) uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia – 30 zł;
b) szkół, uczelni wyższych, ośrodków wychowawczych, domów opieki społecznej, stowarzyszeń osób niepełnosprawnych, stowarzyszeń emerytów i rencistów przy zakupie biletów grupowych powyżej 15 osób – 25 zł;
c) uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii – 20 zł.
 
Inne wydarzenia
Bilety na: Bruno Mars
Koncert
Bruno Mars
Kraków - 27 Maj 2017 KUP BILET
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.