NDR Bigband (Hamburg), Olga Pasiecznik, Vladislav Sendecki & Atom String Quartet „My Polish Heart”, „ About Penderecki”
NDR Bigband (Hamburg), Olga Pasiecznik, Vladislav Sendecki & Atom String Quartet „My Polish Heart”, „ About Penderecki” Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
2019-11-09 , godz. 19:00 (Sobota) Lusławice Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
INFO

Opis wydarzenia:

PROGRAM


1."Le Jardin Qublié" - Vladyslav Sendecki & Atom String Quartet
2."My Polish Heart " (komp. Wolfgang Kerschek) - Sendecki, NDR Bigband i Atom String Quartet

***

3."About Penderecki" (komp. Geir Lysne) - Sendecki, Olga Pasiecznik, Atom String Quartet i NDR Bigband
 
W dniu 9 listopada 2019 w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach odbędzie się  niezwykły koncert w wykonaniu czołowej światowej orkiestry jazzowej - NDR Bigband z Hamburga wraz z Atom String Quartet oraz solistami - sopranistką Olgą Pasiecznik i pianistą Vladislavem "Adzikiem" Sendeckim.
 
Koncert będzie powtórzeniem znakomicie przyjętej światowej pra-premiery  projektu którzy artyści wykonali 27 listopada 2018 w Elbphilharmonie w Hamburgu. W pierwszej części koncertu  zaprezentowana zostanie kompozycje Wolfganga Kerscheka pt."My Polish Heart" inspirowana muzyką Vladislava Sendeckiego, polskiego wielkiego pianisty od 25 lat pracującego z NDR Bigband.
W drugiej części usłyszymy kompozycje Geir Lysne pt."About Penderecki" gdzie niemieccy improwizatorzy " biorą na warsztat" i przetwarzają pieśni Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu słynnej sopranistki Olgi Pasiecznik. W Lusławicach dodatkowo , obok w/w kompozycji , zostanie przedstawiony  na początku drugiej części koncertu ciekawy krótki program w wykonaniu Vladislava Sendeckiego z Atom String Quartet z materiałem z ich wspólnej ostatniej płyty CD.
 
Koncert odbędzie się w 30. rocznicę zburzenia Muru Berlińskiego.

NDR Big Band – orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu, jeden z najlepszych europejskich big bandów jazzowych. Razem z zespołem występowali m.in.: Dexter Gordon, Chet Baker, George Coleman, Dee Dee Bridgewater, Tomasz Stańko, Art Farmer, Clark Terry, Steve Lacy, Abdullah Ibrahim, Don Cherry, McCoy Tyner, Lionel Hampton, Benny Golson, Johnny Griffin, Carla Bley, Richard Galliano, Wayne Shorter. Pierwszy koncert jazzowy orkiestry odbył się w maju 1974 r. w hamburskiej „Fabrik” i od tamtej pory band budował swoją międzynarodową renomę, występując przez te wszystkie lata w Hamburgu, Norymberdze, Berlinie, Salzau, Burghausen i Freiburgu, ale też w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, a nawet Pekinie. NDR Big Band bierze też udział w wielu specjalnych projektach artystycznych, które często wychodzą poza ramy muzyki jazzowej, takich jak: „The Theatre Of Kurt Weill”, „Aus der Kürze des Lebens” z wierszami Ernst Jandl’a – specjalnie napisana przez Dieter Glawischnig’a, muzyka Jimi Hendrix’a czy Franka Zappy. Orkiestra od kilku lat z powodzeniem sięga po kompozycje polskich jazzmanów. Jednym z takich projektów była wspólna sesja nagraniowa do programu radiowego NDR z polską gwiazdą jazzowej trąbki Tomaszem Stańko – „The Music of Krzysztof Komeda”, a obecnie jest płyta CD nagrana razem z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim pod tytułem Jazz from Poland.

Władysław „Adzik” Sendecki – jest absolwentem Akademii  Muzycznej w Krakowie. W  połowie lat siedemdziesiątych założył dwie, dzisiaj  kultowe, formacje polskiego jazzu: z Jarkiem Śmietaną – grupę Extra Ball, z  Andrzejem Olejniczakiem-zespół Sun Ship.W 1981 roku pianista wyjechał do Szwajcarii, a później do Niemiec. Współpracował z największymi gwiazdami jazzu : od Jaco Pastoriusa i  Billy’ego Cobhama po Michaela i Randy’ego Breckerów, Larry’ego Coryella i Michała Urbaniaka. W kręgu jego projektów znaleźli się tacy muzycy, jak Klaus Doldinger, Ray Anderson, Peter Herbolzheimer, Didier Lockwood, Bireli Lagrene, Charlie Mariano, Vitold Rek. Od 1996  roku Adzik Sendecki jest pianistą, kompozytorem i aranżerem  słynnej orkiestry radiowej NDR Big Band. W ramach projektów realizowanych wraz z orkiestrą Norddeutscher Rundfunk  polski pianista współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami (Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza). Dla orkiestry napisał suitę “Anima Mundi”, syntezę zachwytu artysty dla wielu kultur muzycznych świata. Przygotował zgrabną suitę z wykorzystaniem elektroniki i łączeniem jej z klasycznym brzmieniem big bandu wraz z nawiązaniem do elementów różnych kultur muzycznych (afrykańskiej, japońskiej, hinduskiej, irlandzkiej).Vladislav Sendecki jest niezwykle aktywnym i kreatywnym muzykiem i kompozytorem; jego dyskografia obejmuje kilkadziesiąt albumów, które zawierają całe spectrum artystycznej wizji polskiego artysty ( od jazzu i muzyki klasycznej po  fusion oraz ciekawe nagrania z   elementami world music ).

Atom String Quartet  (Dawid Lubowicz – skrzypce; Mateusz Smoczyński – skrzypce ; Michał Zaborski – altówka  oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela)  powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie oraz należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.
 
Olga Pasiecznik (Pasichnyk) urodziła się na Ukrainie. Studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną w rodzinnym Równem. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium, zaś studia podyplomowe w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1992 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma na swoim koncie szereg liczących się ról, m.in. w operach Monteverdiego, Händla, Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy'ego, Czajkowskiego. Role te przyniosły jej wielkie uznanie krytyki i publiczności. Występuje także w repertuarze kameralnym oraz licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii. Odnosiła sukcesy śpiewając na wielu prestiżowych scenach m.in. Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre Châtelet, Salle Pleyel (Paryż), Concertgebouw (Amsterdam), Palais des Beaux-Arts, Théâtre Royal de la Monnaie (Bruksela), Berliner Konzerthaus, Bayerische Staatsoper (Niemcy), Flamandzkiej Operze, Operach Narodowych w Warszawie i Helsinkach.

Ceny biletów: 40 zł - normalny 30 zł - ulgowy* * Osoby uprawnione do wejścia na wydarzenie na podstawie biletów ulgowych: uczniowie, studenci do 26 roku życia, renciści, emeryci, osoby z niepełnosprawnościami.
Inne wydarzenia
Bilety na: 10 Tenorów
Koncert
10 Tenorów
Gdańsk - 18 listopada 2019 INFO
Bilety na: Jubileusz 70-lecia | Andrzej Sikorowski z Zespołem - Warszawa
Koncert
Jubileusz 70-lecia | Andrzej Sikorowsk...
Warszawa - 18 listopada 2019 INFO
Bilety na: Olafur Arnalds
Koncert
Olafur Arnalds
Katowice - 18 listopada 2019 kup bilet od 136 zł
Bilety na: EDYTA GEPPERT - największe przeboje
Koncert
EDYTA GEPPERT - największe przeboje
Poznań - 18 listopada 2019 INFO
Bilety na: Closterkeller
Koncert
Closterkeller
Poznań - 18 listopada 2019 kup bilet od 46 zł
Bilety na: JazzKLUB / Adam Bałdych Quartet – Sacrum Profanum
Koncert
JazzKLUB / Adam Bałdych Quartet – Sacr...
Katowice - 19 listopada 2019 INFO
Bilety na: Koncert kameralny
Koncert
Koncert kameralny
Warszawa - 20 listopada 2019 kup bilet od 16 zł
Bilety na: DO ŁEZKI ŁEZKA
Koncert
DO ŁEZKI ŁEZKA
Jelenia Góra - 21 listopada 2019 kup bilet od 25 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.