Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Data budowy: 2010-2013
Pojemność 
650 miejsc


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego jest położone niedaleko wsi Lusławice, w której w 1976 r. kompozytor postanowił się osiedlić. Krzysztof Penderecki to wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog. To m.in. dzięki jego inicjatywie powstała w Lusławicach instytucja, która ma na celu kształcenie, pod okiem uznanych muzyków, młodych talentów muzycznych z całego świata.
Genezą powstania Centrum Muzyki była działalność Krzysztofa Pendereckiego w regionie. W 1976 roku odkupił on XIX-wieczny dworek, w którym kiedyś malarstwa nauczał Jacek Malczewski. W 2005 roku, w wyniku współpracy Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powstała instytucja Europejskie Centrum Muzyki, o statusie narodowej instytucji kultury. 
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, żeby spełniać swoje funkcje, potrzebowało siedziby. W 2010 rozpoczęła się budowa nowego gmachu. Za projekt odpowiadali architekci z krakowskiego biura DDJM, natomiast wykonanie zostało powierzone firmie Skanska. W efekcie prac powstał nowoczesny obiekt z salą koncertową na 650 osób, biblioteką, pracowniami, salami prób, salami konferencyjnymi i kameralnymi. Ponadto w obiekcie mieści się kampus, który pozwala na organizację programów edukacyjnych, kursów i warsztatów artystycznych oraz część mieszkaniowa, która może przyjąć do 100 gości. Obiekt oddano do użytku w 2013 roku.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego organizuje około stu wydarzeń rocznie. Mają one głównie charakter artystyczny i edukacyjny, są to m.in. koncerty, wystawy, spotkania, warsztaty oraz wykłady. Centrum znane jest również z organizacji muzycznych kursów mistrzowskich dla solistów, orkiestr i zespołów kameralnych.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - wydarzenia
PENDERECKI PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA - warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku... Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
2021-04-15, godz. 09:00 (Czwartek) Lusławice ECMKP - Ekspozycja Multimedialna
ODWOłANY
PENDERECKI PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA - warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku... Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
2021-05-20, godz. 09:00 (Czwartek) Lusławice ECMKP - Ekspozycja Multimedialna
PENDERECKI PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA - warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku... Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
2021-06-01, godz. 09:00 (Wtorek) Lusławice ECMKP - Ekspozycja Multimedialna


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.