Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Data budowy: 1958 r.
Pojemność
Sala im. Artura Rubinsteina: 880 miejsc
Sala im. Mikołaja Zieleńskiego: 200 miejsc
Foyer koncertowe: 170 miejsc
 

Zaprojektowana w 1953 roku pod przewodnictwem bydgoskiego architekta i działacza kulturalnego Stefana Klajbora, Filharmonia Pomorska reprezentuje narodowy styl architektoniczny, charakterystyczny dla lat 40 i 50 XX wieku. Budynek został oddany do użytku w 1958 roku. Jego styl jest kompilacją przede wszystkim klasycyzmu z funkcjonalizmem, renesansem, barokiem oraz rokokiem.

Główna sala koncertowa Filharmonii, pod względem akustycznym zaliczana jest do najlepszych w Europie. Znakomite warunki wykorzystywane są do licznych nagrań muzycznych, realizacji których podejmują się profesjonalne wydawnictwa. Powstałe tutaj krążki CD wielokrotnie były nagradzane przez polski przemysł fonograficzny prestiżowymi nagrodami Fryderyk. W tej sali zrealizowano również pierwszą polską, pokrytą 24-karatowym złotem płytę audiofilską. Gmach Filharmonii Pomorskiej jest również miejscem licznych kongresów i sympozjów, organizowanych przez uczelnie, banki, wielkie korporacje i firmy. W Filharmonii występują dwa etatowe zespoły: Orkiestra symfoniczna oraz kameralny zespół Capella Bydgostiensi.
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy - wydarzenia
W BLASKU BAROKU Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
2021-04-21, godz. 19:00 (Środa) Bydgoszcz Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
Klasycyzm a romantyzm Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
2021-04-30, godz. 19:00 (Piątek) Bydgoszcz Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
2021-05-27, godz. 19:00 (Czwartek) Bydgoszcz Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
INFO


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.