Łódzki Dom Kultury

Data budowy: 1934-1938
Pojemność
Sala Kina Studyjnego: 250 miejsc
Sala 221: 100 miejsc
Sala 313: 60 miejsc
 
 
Łódzki Dom Kultury wprowadził się do budynku przy ul. Traugutta w 1973 roku. Jednak historia samego gmachu sięga 1934 r., w którym rozpoczęto prace budowlane.
 
Obiekt pełniący funkcje siedziby Łódzkiego Domu Kultury został wzniesiony w latach 1934-1938 jako Dom Żołnierza. Ten modernistyczny budynek powstał według planów architekta Wiesława Lisowskiego. Po 1918 roku w Polsce powstawało wiele podobnych obiektów, w których żołnierze mogli uczestniczyć w wydarzeniach rozrywkowych i kulturalnych. Patronem obiektu, tak samo jak w przypadku Domu Żołnierza w Poznaniu i wielu innych placówkach tego typu, został Józef Piłsudski. W komunistycznej Polsce nazwę zmieniono i obiekt nie posiadał już patronatu. W latach 60. XX wieku w budynku działalność rozpoczął Łódzki Dom Kultury, a kilka lat po tym wydarzeniu salę przerobiono na kino.
 
Od 1992 roku budynek znów nosi imię Marszałka. Obecnie Łódzki Dom Kultury dysponuje 5,5 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej do działań artystycznych. Obiekt posiada kilka dużych sal oraz wiele mniejszych, odpowiednich do organizacji spotkań biznesowych, konferencji i sympozjów. W gmachu organizowane są seanse filmowe, wystawy, spotkania autorskie, koncerty i festiwale. Do najpopularniejszych wydarzeń cyklicznym odbywających się w ŁDM należą Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”, Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „ŁóPTA” oraz krajowe Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.