Spodek w Katowicach

Data budowy: 1964–1971
Pojemność
11 500
 
 
Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach jest jednym z najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce i uchodzi za ikonę Katowic. Została wybudowana w 1971 roku według projektu trzech architektów; Macieja Gintowta, Macieja Krasińskiego i Jerzego Hryniewieckiego. W konstrukcji budynku użyto innowacyjnej wówczas technologii tensegrity, polegającej na specjalnych połączeniach elementów sztywnych przez elementy bardziej elastyczne. Dlatego 300 tonowa kopuła połączona jest ze stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych. Obiekt zawdzięcza swój wygląd połączeniu dwóch funkcji budynku – sportowej i widowiskowej. Wszechstronność wymagała wyposażenia w odpowiednią widownię z dwoma układami miejsc, centralnym i kierunkowym.
 
Aktualnie Spodek jest miejscem, w którym odbywają się wielkie wydarzenia rozrywkowe i sportowe. Swoje koncerty dali tu m.in. Sting, The Cure, Tina Turner, Deep Purple, Jean Michel Jarre oraz Depeche Mode. W obiekcie odbywały się także zawody sportowe o randze światowej. Idąc z duchem czasu, hala służy również zawodnikom e-sportowym. Od kilku lat, co roku hala gości przybyłych z całego świata uczestników Intel Extrame Masters.
 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.