Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim w Warszawie

Data budowy: 1788 r.
Pojemność: 200 miejsc


Budynek wzniesiono w latach 1786-1788, pod panowaniem ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Autorem projektu był włoski architekt Dominik Merlini. Klasycystyczny budynek postawiono na planie prostokąta. Projekt zakładał połączenie teatru z domem zimowym, w którym przechowywane były drzewa pomarańczowe. W lecie zdobiły one pobliski park.

We wschodnim skrzydle umieszczono teatr dworski. Jego widownia składa się z parteru w układzie amfiteatralnym i dziewięciu podwyższonych lóż. Dla króla Stanisława Augusta przeznaczona była środkowa loża. Ściany zdobiły portrety wybitnych dramaturgów, m.in. Szekspira, Moliera oraz Sofoklesa, wśród nich zawieszono również malowidła przedstawiające króla.

Wewnętrzne dekoracje zostały wykonane w większości przez rzeźbiarza André Le Bruna oraz malarza Jana Bogumiła Plerscha. 
W Ogrodzie Zimowym mieści się jedna z trzech głównych galerii w Łazienkach Królewskich – Królewska Galeria Rzeźby. W kolekcji znajdują się dzieła ze zbiorów Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.