Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Data budowy: 1929 r.
Pojemność
Scena Główna: 272 miejsca


Budynek pochodzi z 1929 roku. Początkowo mieściło się w nim kino „Apollo”. Po wojnie w obiekcie została rozpoczęta działalność teatralna. Projekt adaptacji budynku, w 1942 r., wykonał warszawski architekt, Andrzej Strachocki. Najpierw obiekt funkcjonował jako Teatr Miejski, następnie Państwowy Teatr w Gnieźnie. W 1955 gmachowi nadano imię Aleksandra Fredry. Uroczysta inauguracja odbyła się w 1946 rok. Wystawiono komedie Józefa Korzeniowskiego „Stary Kawaler”. Reżyserem widowiska był Henryk Barwiński, późniejszy kierownik artystyczny instytucji.

Gmach znany jest z szerokiego repertuaru. Na jego scenie inscenizowano zarówno współczesne dramaty, jak i starożytne klasyki gatunku. Ze względu na patronat obiektu, ważną częścią programu stanowią dzieła Aleksandra Fredry. Teatr proponuje widowiska dopasowane treścią zarówno do widzów dojrzałych jak i dzieci. W latach 90 z Teatrem związany był światowej sławy grafik, Henryk Tomaszewski.


Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie - wydarzenia
I tak nikt mi nie uwierzy Teatr im. Aleksandra Fredry
2021-05-29, godz. 19:00 (Sobota) Gniezno Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie
I tak nikt mi nie uwierzy Teatr im. Aleksandra Fredry
2021-05-30, godz. 18:00 (Niedziela) Gniezno Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.