Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Data budowy: 1912 r. 
Pojemność:
Scena Atanazego Bazakbala: ok. 100 miejsc
Scena Witkacego: ok. 200 miejsc


Pierwsze zabudowania w miejscu siedziby Teatru im. Ignacego Witkiewicza postawiono na początku XX wieku. Zakopiański lekarz Andrzej Chramiec, po skończonej nauce i zdobytej w Szwajcarskich kurortach praktyce, postanowił wybudować własne uzdrowisko. Tak powstał Zakład Klimatyczny dr. Andrzeja Chramca w Zakopanem. Jednak w 1910 roku cały dobytek lekarza spłonął. Odbudowa wymagała zaciągnięcia sporej pożyczki. Nowe budynki okazały się bardziej okazałe niż poprzednie.

W czasie I wojny światowej obiekt, na potrzeby szpitala polowego, zajęło wojsko. Pozbawiony zarobku Andrzej Chramiec sprzedał posiadłość Galicyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Po II wojnie światowej uzdrowisko zostało przejęte przez Ministerstwo Zdrowia. Od 1985 roku w jednym z budynków działa Teatr im. Ignacego Witkiewicza. Wnętrza odnowiono i przystosowano do działalności artystycznej według projektu scenograf teatralnej Urszuli Kenar. Inauguracja odbyła się 24 lutego 1985 roku. Teatr obecnie posiada dwie sceny. Liczba miejsc na widowni jest zależna od ustawienia scenografii, która zazwyczaj jest inna dla każdego spektaklu.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.