Teatr Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi

Adres: ul. Wólczańska 5, 90-718 Łódź
Data budowy: 1902 r.
Pojemność
Duża Scena: 214 miejsc
Mała Scena: 80 miejsc
Sala Spotkań: 60 miejsc


Gmach usytuowany przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi, został wybudowany w 1902 roku jako dom redutowo-weselny. Inicjatorem przedsięwzięcia było małżeństwo Blimy i Moszka Offenbachów. Odkupiło ono działkę w centrum Łodzi. Wykonanie projektu kamienicy zostało zlecone znanemu łódzkiemu architektowi, Gustawowi Landau-Gutentegerowi. Dwie wybudowane na planie prostokąta kondygnacje, do dzisiaj stanowią dobrze zachowany przykład wybitnej architektury secesyjnej. W konstrukcji użyto tynkowanej cegły. Fasada zdobiona jest roślinnymi ornamentami.

Dom weselny działał do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Następnie gmach pełnił funkcje domu kultury i siedziby klubu literackiego. Od 1962 r. jedynym użytkownikiem obiektu jest Teatr Lalek Arlekin w Łodzi. Ze względu na charakter zabudowy i fakt, że obiekt nie spełniał współczesnych standardów technologii teatralnej, zdecydowano o jego remoncie. W 2014 ukończono generalną modernizację, której koszt wyniósł prawie 27 mln zł. Budynek jest wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.
 


Teatr Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi - wydarzenia
Bilet otwarty do Teatru Lalek Arlekin Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.