Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego

Data budowy: 1896 r.
Pojemność
276 miejsc + 2 balkony
 
Teatr Zdrojowy został wybudowany na terenie uzdrowiska pod koniec XIX wieku, w miejscu rozebranego starego Teatru Szczawieńskiego. Architektonicznie obiekt reprezentuje neoklasycyzm. Natomiast bogato zdobiony wystrój wykonany został w stylu neorokoko.
Przez lata obiekt prezentował dzieła polskie i niemieckie. W 1972 roku budynek przeszedł gruntowną modernizację, która trwała aż 22 lata. Ponowne otwarcie teatru odbyło się 2 października 1994 roku spektaklem „Pimpinone” w wykonaniu aktorów z Opery Wrocławskiej i Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Kolejny remont został przeprowadzony już w XXI wieku. W latach 2007-2013 odnowiona została elewacja, dach, wieżyczka i ozdobna statua. Wnętrza zyskały ozdoby z 24-karatowego złota, dzięki czemu sala odzyskała dawny blask. Aktualnie Teatr Zdrojowy jest popularnym miejscem kultury w którym odbywają się festiwale i koncerty. Regularnie występuje tu m.in. Filharmonia Sudecka. W hołdzie patronowi w obiekcie co roku odbywa się Festiwal Henryka Wieniawskiego.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.