Kapela Józefa Tomczyka

Kapela Józefa Tomczyka z Mroczek Małych (pow. Sieradz)
Kapela gra razem od 1993 roku, do 2015 r. z nieżyjącym już harmonistą Stanisławem Szafirowiczem, dzisiaj w składzie dwuosobowym.
Józef Tomczyk (ur. 1940), jak sam opowiada jest samoukiem, gdyż w rodzinie nikt nie zajmował się muzyką. Jako sześcioletni chłopiec zrobił sobie skrzypce z deski i drutu, ale męczyło go, że te skrzypce nie stroiły – z zachwytem podsłuchiwał pod oknami kiedy grali starsi muzykanci, podpatrywał ich. Później sam przez wiele lat grał na weselach, ale gdy moda na tego rodzaju muzykę ustała porzucił instrument.
Był uczestnikiem wielu przeglądów, w 2004 roku zdobył I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kilka lat temu przeszedł poważną chorobę, która ograniczyła poważnie jego sprawność fizyczną. Dzięki miłości do muzyki, wytrwałości oraz wsparciu żony Jadwigi, pan Józef nadal gra i z każdym miesiącem jest w coraz lepszej formie. Jego muzyka jest niezwykła rytmicznie i charakteryzuje ją unikalny styl smyczkowania.
 
Skład kapeli:
 
Józef Tomczyk (ur. 1940) – skrzypce
Zenon Lipiński (ur. 1941) – bęben ze stalką
Gościnnie wystąpią panie:
 
Jadwiga Tomczyk – śpiew
Janina Lipińska – śpiew
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.