Maciej Maleńczuk

Ur.: 14 sierpnia 1961 r., Wojcieszów
Aktywność: od 1983 r.
Gatunki: rock
Współpraca: Abradab, Emade, Fisz, Wojciech Waglewski, Justyna Steczkowska, John Porter, Gienek Loska, Adam „Nergal” Darski
Wytwórnia: Polskie Radio, Sony Music Entertainment Poland, QM Music, Warner Music Poland
Zespoły: Homo Twist, Püdelsi, Psychodancing

Wokalista, gitarzysta, poeta i gwiazdor. W młodości często zmieniał szkoły. W 1981 r. został skazany na dwa lata więzienia za odmowę służby wojskowej. Podczas odbywania kary ukończył szkołę zawodową o profilu ślusarz-spawacz. Po odzyskaniu wolności Maleńczuk zaczął grać bluesa na ulicy. Przez siedem lat występy uliczne były źródłem utrzymania wokalisty. To wówczas zaczęto nazywać go „Bardem Krakowa”. W 1986 r. artysta dołączył do zespołu Püdelsi, a dwa lata później grupa wystąpiła na festiwalu w Jarocinie. Utwór wykonywany przez grupę, czyli „Rege – kocia muzyka”, przypadł do gustu publiczności. W 1988 r. ukazała się płyta „Bela pupa”, na której dwie piosenki wykonał Maleńczuk – resztę Kora. Maleńczuk z Pudelsami nagrał jeszcze cztery inne albumy. W 1993 r. artysta założył zespół Homo Twist. Ponadto jest autorem książek i publikacji, napisał „Chamstwo w Państwie" i uczestniczył w tworzeniu „Ćpałem, chlałem i przetrwałem”. W 2004 r. został członkiem jury trzeciej edycji wokalnego talent show „Idol”. Zagrał również w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Wydał 15 solowych płyt, z których cztery osiągnęły status platyny, a cztery złotej płyty. Do jego najpopularniejszych utworów należą odnoszący się do sytuacji politycznej w Rosji utwór „Sługi za szlugi”, „Synu”, „Ostatnia nocka”, „Błyszczeć” oraz „Gdzie są przyjaciele moi?”.


Miejsca
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.