Kategorie

Inne

WORLD PRESS PHOTO POLSKA PREMIERA

kiedy: 30.04.-22.05., g. 11-19 / wystawa czynna codziennie
gdzie: Sala Wystaw
cena biletu:10/12 (ulg/norm)
 To w ZAMKU od wielu już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Poznańska publiczność w tym roku będzie mogła oglądać najlepsze prasowe fotografie świata zaledwie kilka dni po światowej wystawie.
Wyniki Konkursu World Press Photo 2014 zostały ogłoszone 14 lutego. Zwycięskie zdjęcia pokazane zostaną podczas całorocznej wystawy, która odwiedzi ponad 100 miast w 45 krajach. Jej symboliczne otwarcie nastąpi 18 kwietnia w amsterdamskim De Nieuwe Kerk.
Ekspozycja jest wynikiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. W tym roku trafiły one do 53 fotografów z 25 krajów. Jedna z wyróżnionych prac uzyskuje tytuł „Zdjęcia roku”.
57. konkurs World Press Photo wygrała fotografia pt.”Sygnał”, której autorem jest amerykański fotograf John Stanmeyer.
Afrykańscy migranci stojący nad brzegiem morza w mieście Dżibuti wznoszą ku niebu telefony próbując uchwycić tani sygnał sieci komórkowej z sąsiedniej Somalii  – nikłą nić kontaktu z krewnymi za granicą. Dżibuti jest częstym przystankiem dla emigrantów z Somalii, Etiopii i Erytrei,  którzy opuścili swe kraje w poszukiwaniu lepszego życia w Europie lub na Bliskim Wschodzie.
Poniżej prezentujemy zdjęcia nagrodzonych w tej edycji Polaków.
Pierwszy z nich, Andrzej Grygiel zdobył II nagrodę w kategorii zdjęć pojedynczych „Wydarzenia sportowe” za fotografię „Slalom”, wykonaną dla Polskiej Agencji Prasowej.
Drugim Polakiem nagrodzonym w WPP jest fotoreporter Maciek Nabrdalik. Wykonane przez niego zdjęcie pt. „Nicolette w sierocińcu” uzyskało II nagrodę w kategorii zdjęć pojedynczych, Sprawy Współczesne. Również II nagrodę w kategorii reportażu, Przyroda przyznano Kacprowi Kowalskiemu za zdjęcie pt.„Toksyczne piękno” dla Panos Pictures.
Podczas Nocy Muzeów 17.05. o g. 20 (Nowe Kino Pałacowe) odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Millerem – wybitnym fotoreporterem wojennym, laureatem wielu nagród, autorem książki „13 wojen i jedna”, który w 2000 roku był jurorem World Press Photo.