Kategorie

Inne

Łodzkie Sukcesu- Plebiscyt

„Łódzkie sukcesu” to plebiscyt, w którym mieszkańcy głosują na pozytywne wydarzenia w regionie. Wybierają spośród propozycji, które przedstawiła kapituła – w jej skład wchodzą Grzegorz Zieliński, właściciel klubu Piotrkowska 97, oraz szefowie Telewizji TOYA, Radia Eska i „Gazety Wyborczej”.

W tym roku wyłoniono cztery wydarzenia spośród których możecie wybrać to, które Waszym zdaniem jest najistotniejszym wydarzeniem w ostatnich miesiącach.

Głosować możecie tutaj:

http://tvtoya.pl/poll/show/1,category

Głos możecie oddać na:

Mistrzostwo Polski siatkarzy PGE Skry

Siatkarze PGE Skry w wielkim stylu odzyskali tytuł mistrza Polski. Prowadzeni przez Miguela Falascę bełchatowianie przez fazę play-off przeszli jak burza, nie przegrywając w meczach ćwierćfinałowych, półfinałowych i finałowych ani jednego seta. W rywalizacji o złoto nie dali szans broniącej tytułu Asseco Resovii.

Nowe organy w Filharmonii Łódzkiej

W kwietniu zakończyła się pierwsza część inwestycji organowej w Filharmonii Łódzkiej. Melomani usłyszeli, jak brzmi instrument barokowy. Około 1600 piszczałek skupiających się w 37 głosów wyróżnia strojenie o pół tonu niższe od wydawanego przez współczesne organy. Jest to dokładnie odwzorowana kopia instrumentu, na którym grał i komponował Jan Sebastian Bach.

Filharmonia Łódzka będzie pierwszym miejscem na świecie, w którym obok siebie staną organy barokowe i romantyczne. Dzięki tej inwestycji trafiliśmy do muzycznej ekstraklasy sal koncertowych.

Otwarcie części drogi S8

Otwarto blisko 20-kilometrowy odcinek drogi S8 i fragment S14. Drogi utworzyły południową obwodnicę Łodzi i Pabianic. To m.in. o te trasy kilka lat temu walczyli łodzianie, wysyłając tysiące kartek z protestem do GDDKiA oraz biegnąc w sztafecie z Sieradza do Warszawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała bowiem zmienić przebieg S8 i poprowadzić ją bliżej Bełchatowa. Mieszkańcy Sieradza, Zduńskiej Woli, Pabianic, Łasku i Łodzi rozpoczęli wówczas walkę przeciwko odsunięciu drogi. W portalu Gazeta.pl pod protestem do ówczesnego ministra transportu podpisało się ponad 20 tys. łodzian. Do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad trafiło 10 tys. pocztówek z hasłem „Żądamy S8 przez Łódź”, a kilkaset osób pobiegło w sztafecie do Warszawy, by przekazać petycje ówczesnym urzędnikom.

Spektakl „Buda dla psa. Widok z góry. Widok z dołu” teatru DAKH z Kijowa

Pokazano go na XX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Specjalnie na festiwal artyści z Ukrainy przygotowali spektakl opowiadający o zniewoleniu. Zespół tego niezależnego teatru brał udział w walkach na Majdanie. Jeden z artystów został ranny, a spektakl, kolaż tekstów różnych autorów, stawia między innymi pytanie o sens uprawiania sztuki w warunkach totalitarnego reżimu.

Dajcie szansę Filharmonii i Teatrowi, dzisiaj mamy Dzień Działacza Kultury, zadziałajmy wspólnie!