Bytomskie Centrum Kultury

Data budowy: 1861 r.
Pojemność 
Sala ToTu: 495 miejsc
 
 
Budynek pełniący funkcję siedziby Bytomskiego Domu Kultury jest miejscem o osobliwej historii. Gmach powstał w 1981 r., z inicjatywy niemieckiego bractwa strzeleckiego, które zajmowało się szkoleniem miejscowej ludności oraz pilnowaniem porządku publicznego. Bractwo sympatyzowało z Prusami, dlatego w czasie niepokojów społecznych kontrolowało miasto i zwalczało wszelkie wyrazy nieposłuszeństwa wobec władzy. Bractwo strzeleckie funkcjonowało w budynku do 1945 roku, przerywając działalność tylko na czas dwóch wojen światowych. Po drugiej wojnie światowej Niemcy utraciły Bytom na rzecz Polskiej Republiki Ludowej. W budynku rozpoczął działalność Dom Kultury.

Bytomski Dom Kultury rozwijał się przez lata. Jednak początki nie były łatwe. Ograniczone fundusze zarządcy – czyli magistratu – nie pozwalały na prowadzenie zbyt wielu działań. Następnie, od 1953 r., obiekt funkcjonował przy miejscowych kopalniach i z czasem stał się centrum życia kulturalnego Bytomia. W 1968 roku w Domu kultury działały koła zainteresowań, które skupiały około 1800 uczestników oraz 12 zespołów teatralnych. Budynek był zbyt mały, by sprostać potrzebom mieszkańców. Postanowiono więc gruntownie wyremontować gmach, co zmieniło zarówno warunki wewnątrz, jak i wygląd zewnętrzny budynku. Kolejna tak duża renowacja miała miejsce dopiero w latach 2015-2019. 
 
Od 1991 roku w gmachu funkcjonuje Bytomskie Centrum Kultury. Organizacja zajmuje się promowaniem kultury i sztuki. Wraz z należącą do niej instytucją Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytomskie Centrum Kultury oferuje widzom spektakle teatralne, koncerty oraz prezentacje artystyczne rozmaitych dziedzin sztuki. W wnętrzach BCK działa również Kino.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.