Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Data budowy: 1931 r.
Pojemność: 693 miejsca


Obecny gmach Filharmonii im. Karola Szymanowskiego został wybudowany w 1931 roku jako Dom Katolicki, a inicjatorem przedsięwzięcia był kard. Adam Stefan Sapieha. To właśnie tutaj w 1938 r., podczas wieczoru literackiego „Drogą topolowy most”, Karol Wojtyła po raz pierwszy czytał swoje wiersze. 

Konstrukcja została wykonana zgodnie z projektem krakowskiego architekta, Józefa Pokutyńskiego, który odpowiadał również za budowę m.in. Domu Różnowskiego (1894), Pałacu Ostaszewskich (1895), Domu Akademickiego UJ (1903) w Krakowie oraz Kaplicy św. Piotra i św. Pawła na Dębnikach (1883). Projekt był inspirowany brukselskim budynkiem użyteczności publicznej. Gmach wbudowany został na kształt litery L. Herby krakowskiej Kurii Metropolitalnej przypominają o fakcie, że budynek należy do Kościoła. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4550 m. kw.

To jeden z największych obiektów tego typu w Krakowie. Na scenie o powierzchni 180 m. kw. mieści się około 200 muzyków. Sala koncertowa wyposażona jest w organy renomowanej firmy Johannes Klais Orgelbau, które posiadają 50 głosów podzielonych na cztery sekcje. Wnętrza starego budynku przy ulicy Zwierzynieckiej w Krakowie od lat służą krakowskiej orkiestrze symfonicznej. Miejscy urzędnicy planują jednak budowę nowego gmachu.
 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.