Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Data budowy: 2014 r.
Pojemność
Sala symfoniczna: 953 miejsca
Sala kameralna: 192 miejsca

Nowoczesny budynek Filharmonii Szczecińskiej zdobył wiele prestiżowych nagród, od samego ukończenia budowy stając się symbolem Szczecina. Budowę ukończono w 2014 roku, a jej koszt zamknął się w 100 mln zł. Na inauguracji zabrzmiała specjalnie skomponowana na tę okoliczność „Fanfara dla Filharmonii” Jana Ignacego Paderewskiego.

W 2015 roku gmach filharmonii zdobył nagrodę im. Miesa van der Rohe – jedno z najważniejszych wyróżnień architektonicznych w Europie. Projekt został uznany za najlepszy spośród 420 innych, nadesłanych z 36 krajów Europy. Jego autorami byli hiszpańscy architekci z pracowni Estudio Barozzi Veiga, oraz szczecińskie Studio A4. 

Wykonawcy zadbali nie tylko o niepowtarzalny wygląd zewnętrzny budowli, ale i o akustykę na najwyższym poziomie, do czego przyczyniła się specjalna geometria ścian i sufitów. Akustyka w sali symfonicznej jest porównywalna z akustyką w auli koncertowej filharmonii wiedeńskiej. Jakością nie ustępuje jej sala kameralna, w której czas pogłosu jest co do jednej setnej sekundy zgodny z projektem. 

Ponad 122 tys. m kw. przestrzeni, podzielonej na cztery kondygnacje, mieści m.in. magazyn instrumentów, garderoby dla artystów, obszerny foyer, kawiarnie, sklep muzyczny, sale prób, biura oraz galerię Poziom 4. Na co dzień biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji.Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.