Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Data budowy: 1970-1979 r.
Pojemność
Sala Koncertowa: 993 miejsca
Sala 211: 150 miejsc
Sala Teatralna: 150 miejsc
 

Gmach przy placu Sejmu Śląskiego został wzniesiony w latach 1970-1979 z inicjatywy I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Katowicach – Zdzisława Grudnia. Projekt budynku sporządziło Biuro Projektów Przemysłu Hutniczego, a jego głównym architektem został Zdzisław Stanik. Obiekt stylistycznie prezentuje późny modernizm.

W budynku w przeszłości działalność prowadziło wiele uznanych organizacji kulturalnych m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Biblioteka Śląska i Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego. Od 2010 roku budynek działał pod nazwą Centrum Kultury Katowice, a następnie został przemianowany na Katowice – Miasto Ogrodów.

W gmachu swoją siedzibę ma również założony w 1990 roku teatr Korez. Inicjatorem powstania instytucji był Grzegorz Wolniak, a jednym z współtwórców wieloletni właściciel Mirosław Neinert. Teatr osiągnął sukces i został jednym z popularniejszych w regionie. Korez nie tylko wystawia spektakle, ale organizuje również wystawy fotograficzne, projekcje filmowe i spotkania autorskie.
 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.