OPERA NOVA w Bydgoszczy

Data budowy: 1973-2006 r.
Pojemność
Sala koncertowa: 803 miejsc
Sala kameralna: 189 miejsc
Centrum kongresowe: dwie sale po 230 miejsc
 
Opera Nova w Bydgoszczy to drugi, po Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, najdłużej budowany obiekt teatralny w powojennej Polsce. Jednym z jego inicjatorów był lokalny działacz społeczny, znany z organizowania życia artystycznego w mieście, Andrzej Szwalbe. Decyzja o inwestycji zapadła w 1961 roku, kiedy działacze partyjni porozumieli się z władzami Filharmonii Pomorskiej, Teatru Muzycznego, Towarzystwa Muzycznego i architektami.

Projekt konstrukcji wyłoniono w ramach ogólnopolskiego konkursu. Najwyżej oceniono koncepcję Józefa Chmiela, specjalisty architektury teatralnej. Gmach miał składać się z czterech kręgów o różnej funkcjonalności. Po wielu latach prac projektowych, w 1973 r. rozpoczęła się budowa.

Przez problemy finansowe i polityczne, obiekt powstawał w wielu etapach, a oficjalna inauguracja działalności Opery Nova w Bydgoszczy miał miejsce dopiero w 2006 r. Gotowe są trzy kręgi, a ukończenie czwartego planowane jest na 2022 rok. W pierwszym kręgu mieszczą się przede wszystkim główna sala koncertowa i sala kameralna. Drugi krąg pełni funkcje zaplecza. W trzecim znajduje się Centrum Kongresowe Opery Nova. Czwarty krąg będzie wyposażony w salę kameralną na 521 osób (sala prób scenicznych), przestrzeń wystawienniczą i salę kinową na 180 osób.


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.