Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Data budowy: 1962 r.
Pojemność
Sala Duża: 512 miejsc
Sala Kameralna: 80 miejsc


Pomysł wybudowania obiektu, który będzie służyć kulturze w Elblągu, pojawił się w latach 50. W 1954 roku wybrano projekt budowli, wykonany przez Zakład Projektowania Architektury Miejskiej Politechniki Gdańskiej. Pierwszy etap budowy Elbląskiego Domu Kultury zakończył się w 1962 roku. Następnie dobudowano kolejną część gmachu. Estrada wyposażona została w scenę obrotową i kanał orkiestrowy oraz zaplecze. Przestronne i nowoczesne jak na tamte czasy wnętrza, przyciągnęły na widownię tłumy Elblążan. Usytuowany w centrum Elbląga teatr stał się miejscem współpracy elbląskich i olsztyńskich aktorów.
Teatrowi zostało nadane im. Stefana Jaracza, jednak w 2007 roku patrona zmieniono. Obecnie jest nim Aleksander Sewruk, wieloletni dyrektor tego obiektu. 
W XXI wieku sala, podobnie jak wiele innych obiektów teatralnych powstałych w okresie komunizmu, przeszła gruntowną modernizację. W 2004 roku widownia została powiększona o balkon, wymieniono oświetlenie, nagłośnienie i dobudowano specjalne pomieszczenie dla akustyków. Ponadto sala zyskała nowy wystrój. Budynek nie zmienił natomiast swojego zewnętrznego wyglądu i nadal stanowi przykład architektury socrealistycznej. Kolejna modernizacja obiektu powinna zakończyć się w grudniu 2020 r. Jej wartość to ponad 6,5 mln zł.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.