Teatr Kamienica w Warszawie

Data budowy: 1910 r.
Pojemność
Scena Orla: 400 miejsc
Scena Elitarna: 104 miejsca
Scena Piwnica: 80 miejsc


Gmach Teatru Kamienica należał przed wojną do Miszy Roga – przedsiębiorcy, zajmującego się handlem materiałami skórzanymi. W czasie II wojny światowej budynek przez blisko dwa lata znajdował się w granicach getta warszawskiego. W tym czasie mieścił się w nim Urząd do Walki z Lichwą i Spekulacją – instytucja żydowska, która była w rzeczywistości agenturą niemiecką. 

Obiekt przetrwał wojnę, jednak nie uniknął poważnych zniszczeń. Wysoka kamienica została odbudowana tylko do czwartego piętra.W kamienicy, na początku XXI wieku, aktor i reżyser teatralny Emilian Kamiński zainicjował otwarcie teatru. Wybór padł na budynek przy alei „Solidarności” 93. Podczas remontu odkryto zabytkowe, ponad 100-letnie kafelki firmy Villeroy & Boch oraz szafę ołtarzową służącą do przechowywania Tory – HaKodesz. Po wielu latach remontów i działań organizacyjnych, w setną rocznicę budowy gmachu, podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, odbyła się inauguracja działalności Teatru Kamienica. 
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.