Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Data budowy: 1979 r.
Pojemność
Duża Scena: 1070 miejsc
Nowa Scena: 360 miejsc
Scena Kameralna: 147 miejsc


Teatr muzyczny w Gdyni dysponuje najobszerniejszą widownią ze wszystkich teatrów muzycznych w Polsce. To druga, po Operze Narodowej, największa scena zamknięta, licząc wszystkie krajowe estrady teatralne. Trzy sale mieszczą ponad 1500 osób. 
Budynek został wniesiony w 1979 roku, według projektu dwóch architektów z Politechniki Gdańskiej: Józefa Chmiela i Daniela Olędzkiego. Usytuowanie tak pokaźnego gmachu, wymagało poświęcenia odcinka ul. Sienkiewicza pomiędzy ulicami Kasprowicza i Armii Krajowej. Obiekt leży pośród dwóch parków, a od Morza Bałtyckiego dzieli go zaledwie kilkaset metrów. W okolicy znajduje się nowoczesne Gdyńskie Centrum Filmowe oraz nowe osiedla i biurowce. 
Powstanie konstrukcji odpowiadało na potrzeby założonego w 1957 roku Teatru Muzycznego. Przez lata działalności, artyści wystawili ponad 350 premier spektakli, musicali, operetek i baletów. Od 1992 roku Teatr nosi imię swojej wieloletniej dyrektorki, Danuty Baduszkowej. 
W 2010 r. rozpoczęła się pierwsza w historii modernizacja gmachu. Autorem projektu był jeden z pierwotnych projektantów budynku – Józef Chmiel. Generalny remont ukończono w 2013 roku. Teatr wzbogacił się o zaawansowane oświetlenie, wyposażone w technologie DMX, która pozwala na wysoki stopień kontroli wielu parametrów światła. Koszt systemu oświetlenia wyniósł więcej niż 8 mln zł. Ponadto wnętrza wyposażono w nową akustykę, wymieniono napędy sceny obrotowej i kurtyny salowe, powiększono Dużą Scenę oraz dobudowano kolejną niezależną salę z osobnym wejściem i foyer. Budynek został podwyższony o 6 metrów i częściowo przeszklony (wejście do Dużej Sceny). Całkowity koszt modernizacji przekroczył 75 mln zł. 
W czasie inauguracji nowo wyremontowanego gmachu w 2013 roku, aktorzy wystawili musical „Chłopi”.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.