Teatr Powszechny w Łodzi

Data budowy: 1910 r.
Pojemność
Duża Scena: 443 miejsca
Mała Scena: 150 do 200 miejsc
 
Gmach Teatru Powszechnego w Łodzi powstał w 1910 roku. Początkowo pełnił funkcje siedziby ewangelickiego stowarzyszenia śpiewaczego Gesang Verein. Z obiektu korzystali artyści niemieckich zespołów teatralnych i wokalnych.
Po II wojnie światowej budynek przejęło miasto Łódź. W 1945 roku swoją działalność w gmachu zainaugurował Teatr Powszechny. Pierwszym wystawionym spektaklem był „Partyzant” autorstwa Wsiewołoda Iwanowa. W 1957 roku obiekt przebudowano według projektu warszawskiego architekta Andrzeja Strachockiego.
W XXI wieku Teatr Powszechny bardzo się zmienił. Wzbogacił się o Małą Scenę, a w 2016 roku przeszedł gruntowną renowację. Całkowicie przebudowana została widownia i foyer. Dobudowano także dwie nowe kondygnacje, z przeznaczeniem na przestrzeń biurową i organizacyjną. Autorem projektu była pracownia Gpvt.
W 2006 roku teatr pozyskał, malowaną farbą olejną, kurtynę. Znajduje się na niej obraz Zdumiewająco nieprzemysłowy duch. Dzieło powstało w pracowni malarza Piotra Naliwajko.
W wrześniu 2011 roku w pobliżu Teatru powstał mural, autorstwa pochodzącego z Gdańska artysty M-City. Charakterystyczne dzieło sztuki ulicznej, wykonano metodą malowania szablonowego.
Teatr Powszechny oferuję szeroki repertuar przeznaczony dla różnych grup społecznych. Na jego scenie występowali m.in. Leon Niemczyk, Janusz Gajos i Jerzy Kamas.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.