Teatr Rampa w Warszawie

Data budowy: ok. 1956 r.
Pojemność
Sala Duża: 309 miejsc
Sala Kameralna: 120 miejsc


Gmach Teatru Rampa powstał w latach 50, według projektu architektów Zenona Buczkowskiego, Zbigniewa Pawlaka oraz Zbigniewa Zagrodzkiego. Czterokondygnacyjny budynek wzniesiono, w socrealistycznym stylu, na planie prostokąta. Mieszkańcy Warszawy długi czas podejrzewali, że obiekt miał pełnić funkcje stacji metra. Okazało się to jednak tylko popularną plotką.

Fasada budynku, wyposażona w balkon i dwanaście kolumn, znajduje się od ulicy Tadeusza Kurzona. Do teatru prowadzi troje drzwi. Początkowo w obiekcie znajdował się Dom Kultury „Targówek”. Budynek usytuowany jest na warszawskim Targówku, w sąsiedztwie Parku im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha”.

W 1975 roku, w obiekcie, rozpoczął działalność Teatr Rampa. Inicjatorem przedsięwzięcia był wszechstronnie uzdolniony artysta Marian Jonkajtys. W swojej twórczości zajmował się m.in. reżyserią teatralną, aktorstwem, rzeźbą oraz poezją. Pomieszczenia Domu Kultury przystosowano do wymagań teatru, który po dziś dzień prezentuje widowiska muzyczne, spektakle i musicale. Aktualnie Teatr Rampa jest jedną z najchętniej odwiedzanych scen teatralnych w Warszawie. 
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.