Teatr Wielki w Poznaniu

Data budowy: 1910 r.
Pojemność: 1768 miejsc


Gmach Teatru Wielkiego w Poznaniu został wybudowany w 1910 r., według projektu monachijskiego architekta Maxa Littmana. Budynek prezentuje styl neoklasycystyczny. Usytuowany jest w całościowo zaplanowanej Dzielnicy Cesarskiej, a jego integralną część stanowią znajdujące się przed nim fontanna i park.

Do wejścia budynku prowadzą okazałe schody, na których stoi sześć kolumn jońskich. Po obu stronach stopni znajdują się rzeźby: po lewej stronie kobieta na lwie symbolizująca lirykę, po prawej mężczyzna z panterą utożsamiany z dramatem. Na trójkątnym tympanonie, który umiejscowiony jest na kolumnach, mieściły się kiedyś cytaty z niemieckiej literatury, jednak w 1919 r., po przejęciu gmachu przez Teatr Polski, zostały one usunięte. Fasadę wieńczy umieszczona na jej szczycie rzeźba pegaza.

Zaledwie 9 lat po wybudowaniu, w obiekcie rozpoczął działalność Polski Teatr Operowy. Pierwszym wystawionym spektaklem była Halka Stanisława Moniuszki. Niewiele później swoją działalność zainaugurował zespół baletowy, który zorganizował wieczór baletowy pt. Łany polskie. W 1949 roku patronem obiektu został Stanisław Moniuszko, a jego Halka regularnie powraca do szerokiego, klasycznego repertuaru poznańskiej opery.
 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.