Teatr Ziemi Rybnickiej

Data budowy: 1964 r.
Pojemność
Sala Widowiskowa: 625 miejsc


Gmach Teatru Ziemi Rybnickiej został wybudowany w 1964 roku według projektu architektów: Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Jerzego Gottfrieda. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 1958 roku, a inauguracja działalności Teatru miała miejsce w Barburkę 1964 r. Od początku istnienia budynku odbywają się w nim Rybnickie Dni Literatury. W cyklu spotkań z mieszkańcami brało w tym czasie udział wielu znanych pisarzy, m.in. Hanna Krall, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.

Inną inicjatywą, która towarzyszy Teatrowi od chwili powstania jest kino i Dyskusyjny Klub Filmowy Ekran. Kino i Klub rozpoczęły działalność w grudniu 1964 roku, seansem filmu Symfonia Pastoralna Jeana Delannoya. Przez lata działalności widzowie mieli okazję zobaczyć wiele filmów, które nie trafiły do kin, a pośród znakomitych gości z Polski i zagranicy, którzy odwiedzili klub był m.in. Krzysztof Zanussi.

W Centrum Kultury Rybnickiej występuje Filharmonia Rybnicka, której początki sięgają 1934 roku. Po 4 latach nieistnienia, w 1999 r. Filharmonia została reaktywowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków oraz nowe władze Miasta Rybnik i do dziś funkcjonuje w teatrze.
W 2006 roku obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Jej koszt wyniósł 12 mln zł, z tego. Remont pozwolił na wyposażenie wnętrz w nowoczesną akustykę i dostosowanie obiektu do współczesnych standardów. 
Oprócz Sali Widowiskowej, Teatr dysponuje Salą Kameralną ze 180 krzesłami i 36 stołami, Salą Baletową oraz Galerią Sztuki wyposażoną w fortepian firmy Steinway.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.